Laserowa korekcja wzroku w ciąży

24.11.2023

Czy korekcja wzroku w ciąży jest możliwa? Czy pacjentka ma szansę na poród siłami natury po zabiegu LKW? To tylko niektóre pytania, z jakimi zgłaszają się do nas pacjentki planujące powiększenie rodziny lub znajdujące się w stanie “błogosławionym”. W poniższym artykule odpowiemy na pytania dotyczące zabiegu laserowej korekcji wzroku u kobiet, które rozważają macierzyństwo, są w ciąży lub w okresie połogu.

Laserowa korekcja wzroku a ciąża – czy korekcja wzroku w ciąży jest możliwa?

Przed zabiegiem LKW w trosce o bezpieczeństwo pacjenta przeprowadzana jest szczegółowa kwalifikacja. Więcej na jej temat przeczytasz tutaj. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz wypełnia z pacjentem ankietę medyczną oraz wykonuje szereg badań. Dzięki temu poznaje sytuację zdrowotną pacjenta, historię leczenia, a także może stwierdzić ewentualne przeciwwskazania – czasowe, względne lub bezwzględne.

Zarówno ciąża, jak i okres karmienia piersią to przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Korekcja wzroku w ciąży nie jest możliwa. Dlaczego?

Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży?

Ciąża, a później okres karmienia piersią, to czas, w którym w organizmie kobiet zachodzi szereg zmian o różnorodnym charakterze. Powiększają się piersi, które stają się bardziej wrażliwe na dotyk. Mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty czy zgaga. Następuje także przyrost masy ciała. Zmiany w ciąży nie omijają również narządu wzroku.

Niektóre kobiety uskarżają się na pogorszenie widzenia czy rozmazywanie się obrazu. Dolegliwości, które pojawiają się w czasie ciąży, to także uczucie zmęczenia oczu, pieczenie czy łzawienie. Czasami towarzyszy temu wrażenie, że w oku znajduje się ciało obce.

Pogorszenie widzenia oraz dyskomfort związany z szeregiem dolegliwości ze strony narządu wzroku to skutek zmian hormonalnych i fizjologicznych, które zachodzą w ciele kobiety w czasie ciąży. Należą do nich:

  • chloasma, czyli pojawienie się przebarwień na skórze wokół oczu;
  • zmiana grubości rogówki lub soczewki oka;
  • zmiana składu łez;
  • obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego w stosunku do okresu przed ciążą;
  • brak stabilizacji wady wzroku;
  • pogorszenie nastawności oka (akomodacji).

Zmiany hormonalne zachodzące u kobiet w ciąży oraz w czasie laktacji mogą wpływać na wyniki badań diagnostycznych, uniemożliwiając otrzymanie miarodajnych wyników. Zatem, czy zabieg laserowej korekcji wzroku można wykonać w ciąży? Niestety nie.

Ciąża i czas karmienia piersią – przeciwwskazania czasowe, względne czy bezwzględne do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Ciąża to przeciwwskazanie względne (czasowe) do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku. A co w przypadku karmienia piersią? LKW a okres laktacji – po jakim czasie można poddać się laserowej korekcji wzroku?

Jeśli nie będzie innych przeciwwskazań medycznych do wykonania procedury, to po upływie sześciu miesięcy od zakończenia laktacji można przeprowadzić wizytę kwalifikacyjną i zaplanować zabieg laserowej korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu.

Więcej o przeciwwskazaniach względnych i bezwzględnych do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku przeczytasz tutaj.

Czy po zabiegu laserowej korekcji wzroku można rodzić siłami natury?

Wokół laserowej korekcji wzroku narosło sporo mitów, z którymi rozprawiliśmy się w tekście: Fakty i mity dotyczące laserowej korekcji wzroku. Jednym z nich jest twierdzenie, że po LKW nie można rodzić siłami natury.

Poród siłami natury po zabiegu LKW jest jak najbardziej możliwy – pod warunkiem że nie występują inne względy medyczne wykluczające taki poród.

Sprawdź artykuły o podobnej tematyce na blogu Idealny Wzrok, które mogą Cię zainteresować:

Powrót