Spis treści
- Jaskra – co to jest za schorzenie?
- Jakie są objawy jaskry? Jak przebiega diagnostyka jaskry?
- Leczenie jaskry – czy tę chorobę można wyleczyć?
- Laserowa korekcja wzroku a jaskra – czy u pacjentów z jaskrą można wykonać zabieg LKW?
- Jakie są inne przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
- Jaskra – pamiętaj o badaniach profilaktycznych
Jaskra to choroba, która może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Rozwija się podstępnie i przez długi czas może nie dawać objawów. Dowiedz się więcej na temat jaskry i sprawdź, czy ta choroba jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Jaskra – co to jest za schorzenie?
Gałka oczna człowieka ma kulisty kształt, jej długość osiowa (u osoby dorosłej) wynosi ok. 23–24 mm1. Jej wnętrze otaczają trzy błony: twardówka (warstwa zewnętrzna), naczyniówka (warstwa środkowa) i siatkówka (warstwa wewnętrzna). To właśnie zadaniem siatkówki jest odbieranie bodźców świetlnych, które następnie przekształcane są w bodźce nerwowe i dzięki nerwowi wzrokowemu docierają do mózgu.
W przypadku jaskry dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, który biegnie od siatkówki oka do skrzyżowania wzrokowego, które znajduje się w okolicach przysadki. Uszkodzenie to najczęściej jest skutkiem wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego będącego następstwem zablokowania przepływu płynu wodnistego, który w zdrowym oku krąży wewnątrz przedniej komory.
Ryzyko wystąpienia jaskry zwiększa się u osób chorujących na cukrzycę, miażdżycę, hiperlipidemię, cierpiących na migrenę, a także w przypadku, gdy jaskra była stwierdzona u członków najbliższej rodziny. Za czynnik predestynujący do rozwoju jaskry uważa się także wady refrakcji.
Dowiedz się, z jakimi wadami wzroku borykają się nasi pacjenci.
Jakie są objawy jaskry? Jak przebiega diagnostyka jaskry?
Pacjenci, u których rozwija się jaskra, na początkowym etapie choroby mogą nie odczuwać żadnych dolegliwości. Z tego powodu jaskra jest trudna do wykrycia. Pierwsze zauważalne przez pacjenta objawy pojawiają się w dopiero w momencie, gdy jaskra jest już zaawansowana. Do objawów zgłaszanych przez pacjentów zaliczają się m.in. ból oka czy pogorszenie widzenia ograniczenie pola widzenia2. Mogą wystąpić także nudności, bóle głowy, efekt halo, zwężenie pola widzenia, łzawienie oczu.
Diagnoza choroby wymaga kompleksowego badania oka. Wykonywany jest m.in. pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka, ocena tarczy nerwu wzrokowego i warstwy włókien nerwowych oraz pole widzenia.
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, częstym badaniom kontrolnym powinny poddawać się zwłaszcza osoby, u których występują czynniki ryzyka, takie jak m.in.: jaskra u krewnych, ukończony 40 rok życia, niskie ciśnienie tętnicze krwi czy przewlekły stres3.
Leczenie jaskry – czy tę chorobę można wyleczyć?
Jaskra to choroba nieuleczalna – nie można jej całkowicie wyleczyć, natomiast wdrożenie odpowiedniej terapii pozwala zahamować rozwój schorzenia. W zależności od stopnia zaawansowania jaskry i jej typu lekarz może zalecić np. stosowanie przeciwjaskrowych kropli do oczu. Inne metody leczenia jaskry to zabiegi laserowe, których celem jest poprawa odprowadzania płynu z oka i w efekcie – zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także zabieg chirurgiczny (m.in. kanaloplastyka, trabekulektomia, ekstrakcja soczewki). Pacjenci z jaskrą powinni być pod stałą opieką lekarza, który podczas regularnie przeprowadzanych badań będzie monitorował rozwój choroby.
Laserowa korekcja wzroku a jaskra – czy u pacjentów z jaskrą można wykonać zabieg LKW?
Jaskra jest przeciwwskazaniem do zabiegu laserowej korekcji wzroku, co oznacza, że rutynowo nie przeprowadza się tej procedury u osób, u których została wykryta ta choroba. Zabiegi laserowej chirurgii refrakcyjnej zmieniają strukturę oka, przez co mogą zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań u pacjentów cierpiących na jaskrę.
Lekarz, po indywidualnej ocenie konkretnego przypadku, może rozważyć wykonanie LKW u osób z jaskrą, pod warunkiem że choroba jest dobrze kontrolowana i stabilna.
Sprawdź też, kto kwalifikuje się do LKW.
Jakie są inne przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Nie tylko jaskra stanowi przeciwwskazanie do zabiegu laserowej korekcji wzroku. LKW nie przeprowadza się także u osób, u których zostaną stwierdzone choroby ogólne lub schorzenia okulistyczne, m.in. zaćma, stożek rogówki, dystrofie rogówki, choroby autoimmunologiczne czy nowotworowe, cukrzyca.
O przeciwwskazaniach do zabiegu laserowej korekcji wzroku pisaliśmy także w tym artykule.
Jaskra – pamiętaj o badaniach profilaktycznych
Bardzo istotne w profilaktyce jaskry są regularne badania okulistyczne. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, pamiętaj o regularnych kontrolach u lekarza – nawet jeśli nie odczuwasz żadnych objawów ze strony narządu wzroku. Wczesna diagnostyka pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i spowolnienie postępu choroby. Nieleczona jaskra może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Artykuły na blogu Idealny Wzrok, które mogą Cię zainteresować
- Jakie są zalecenia lekarskie po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku?
- Operacyjne leczenie zaćmy
- Czy Hashimoto może uniemożliwić zabieg laserowej korekcji wzroku?
- Zespół suchego oka a laserowa korekcja wzroku
- Laserowa korekcja wzroku a niestabilna wada – czy można w takim przypadku wykonać zabieg?