Laserowa korekcja wzroku a okulary korekcyjne

16.10.2023

Laserowa korekcja wzroku czy okulary korekcyjne – co w ogólnym rozrachunku jest korzystniejsze? Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku, a z jakimi kosztami trzeba się liczyć, decydując się na korekcję okularową? Jakie wady wzroku można skorygować dzięki LKW? Odpowiedzi zgromadziliśmy w poniższym wpisie.

Co to jest korekcja okularowa i jakie wady można skorygować za jej pomocą?

Korekcja okularowa to przeważnie pierwsza metoda korekcji wad refrakcji, po którą sięgają pacjenci. Nosząc okulary, można skorygować typowe wady, do których zaliczają się krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. W zależności od występującej wady, do wybranych oprawek dopasowywane są różne soczewki.

W przypadku dalekowzroczności (nadwzroczności – czyli w sytuacji, gdy niewyraźnie widać z bliska) stosowane są soczewki sferyczne wypukłe (plusowe). Charakteryzują się specyficznym kształtem – na obwodzie są cieńsze niż w części centralnej. Z kolei do korekcji krótkowzroczności (gdy zamazują się przedmioty znajdujące się w pewnej odległości) wykorzystywane są soczewki sferyczne wklęsłe (minusy).

Astygmatyzm niezłożony koryguje się przy pomocy soczewek cylindrycznych, a w przypadku niezborności złożonej wykorzystywane są jednocześnie soczewki sferyczne i cylindryczne. Gdy pacjent zmaga się z presbyopią (starczowzrocznością), pomocne są okulary dwuogniskowe lub progresywne, poprawiające ostrość widzenia zarówno w dali, jak i w bliży.

Laserowa korekcja wzroku – alternatywa dla okularów

Alternatywną metodą dla korekcji okularowej jest laserowa korekcja wzroku (LKW). Dostępne są różne metody – zarówno powierzchniowe, jak i głębokie. O tym, która z nich będzie optymalnym sposobem na korekcję wady w przypadku konkretnego pacjenta, decyduje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Laserowa korekcja wzroku to metoda małoinwazyjna, która może być stosowana w przypadku najpopularniejszych wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność, a także w przypadku wad łączonych.

Korzystanie na co dzień z okularów korekcyjnych bywa uciążliwe – nie dość, że stale trzeba o nich pamiętać, wychodząc z domu, to jeszcze należy pilnować, aby przypadkiem nie zostawić ich np. na stoliku w restauracji czy podczas podróży pociągiem lub autobusem. Problematyczne jest również parowanie szkieł – szczególnie w chłodnych jesiennych i zimowych miesiącach. Gdy wchodzi się do nagrzanego pomieszczenia nic nie widać przez okulary zaciągnięte parą.

Z pomocą przychodzi laserowa korekcja wzroku. Jeden zabieg wystarczy, aby skorygować trwale wadę – noszenie okularów czy soczewek korekcyjnych nie będzie już konieczne. Dzięki temu poprawia się komfort w różnych codziennych sytuacjach, takich jak prowadzenie samochodu, odpoczynek na plaży czy np. trening biegowy.

Po laserowej korekcji wad wzroku pacjent odzyskuje ostrość widzenia, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo prowadzenia auta. Nie trzeba wytężać wzroku czy mrużyć oczu, aby odczytać napisy na drogowskazach, co korzystnie przekłada się na komfort kierowcy.

Po zabiegu bardziej komfortowy staje się także wakacyjny wypoczynek. Nie trzeba mieć na plaży dwóch par okularów (jednych przeciwsłonecznych, drugich korekcyjnych do doglądania dzieci bawiących się nad brzegiem morza). Znika także problem ze zsuwającymi się z nosa okularami w trakcie szybkiego marszu po górskim szlaku lub podczas intensywnego treningu.

Laserowa korekcja wzroku tańsza niż okulary – prawda czy fałsz?

Patrząc na cennik zabiegów laserowej korekcji wzroku, można zadać sobie pytanie: korekcja okularowa czy zabieg laserowej korekcji wzroku – co się bardziej opłaca?

Sprawdźmy, jak przedstawiają się wydatki związane z korekcją okularową. Okulary trzeba wymieniać średnio co trzy lata – czasem nawet częściej, jeśli np. soczewki ulegną przypadkowemu uszkodzeniu. Koszt jednej pary okularów waha się od kilkuset złotych (w przypadku prostych oprawek i standardowych soczewek) do nawet blisko dwóch tysięcy złotych, jeśli wybór padnie na soczewki z powłoką antyrefleksyjną, filtrem UV, powłoką chroniącą przed zaparowaniem i powłoką fotochromową.

Alternatywą dla korekcji okularowej jest laserowa korekcja wzroku. Jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Koszt LKW to wydatek ok. kilku tysięcy złotych (cena zależy od metody zabiegowej) – w przypadku zabiegu na jednym oku. Do ceny samej procedury dochodzą jeszcze opłaty związane z wizytą kwalifikacyjną i wizytami pozabiegowymi, a także koszt leków. Na pierwszy rzut oka takie zestawienie nie wygląda zachęcająco, jednak w dłuższej perspektywie metoda ta pozwala zaoszczędzić pieniądze. LKW to trwała metoda korekcji wad wzroku, po której pacjent nie musi już korzystać z okularów korekcyjnych ani z soczewek.

Korekcja okularowa a zabieg laserowej korekcji wzroku

Jak widać zabieg laserowej korekcji wzroku jest bardziej komfortowy dla pacjenta niż okulary. Pacjenci po laserowej korekcji wzroku nie muszą przejmować się koniecznością zakupu soczewek korekcyjnych czy okularów. Korekcja laserem pozwala bez ograniczeń uprawiać sporty i cieszyć się ulubionym hobby. Znika także problem zaparowanych szkieł, gdy w zimie wchodzi się do cieplejszych pomieszczeń. Na korzyść laserowej korekcji wzroku przemawiają również względy finansowe, ponieważ jest to zabieg trwały.

Powrót