Wszystko, co chcesz wiedzieć o laserowej korekcji starczowzroczności metodą PresbyMax

08.08.2022

Z biegiem lat organizm się starzeje. Dotyczy to również oczu. Widzenie na bliskie odległości zaczyna być wtedy trudniejsze – przeczytanie urzędowego pisma czy komunikatów na smartfonie może stać się nie lada wyzwaniem. Proces pogarszania się wzroku nazywa się prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Wynika ze zmniejszającej się elastyczności soczewki. Wiąże się to bezpośrednio z naturalnym procesem starzenia się organizmu oraz z osłabieniem mięśni, które naciągają soczewkę.

Nazwa ta może jednak nieco mylić – pogorszenie wzroku zdarza się nie tylko osobom w podeszłym wieku. Bywa też czasem, że pierwsze symptomy odczuwane są już nawet od 38 roku życia. Starczowzroczność zazwyczaj zaczyna się w okolicach 42–47 roku życia.

Pacjenci ze starczowzrocznością nie są skazani na okulary. Istnieje inny skuteczny sposób, by przywrócić prawidłowe widzenie – to zabieg laserowej korekcji wzroku metodą PresbyMax , oraz zabieg operacyjny t.j. refrakcyjna wymiana soczewki. Korekcja starczowzroczności przeznaczona dla osób z nadwzrocznością, krótkowzrocznością oraz astygmatyzmem, które ze względu na wiek odczuwają pogorszenie widzenia związane z ograniczoną funkcją akomodacji.

Pożegnaj obie pary okularów!

Leczenie starczowzroczności metodą PresbyMAX skutecznie podnosi jakość widzenia z dowolnej odległości. W zależności od możliwości zabiegowych u danego pacjenta procedura jest przeprowadzana tak, aby oko dominujące było przeznaczone w 100% do patrzenia w dal. Na oku niedominującym wykonuje się model multifokalnej soczewki.

W uproszczeniu wygląda to następująco: mały obszar o niewielkiej średnicy korygowany jest do patrzenia do bliży (zajmuje on stosunkowo nieduży procent powierzchni na obszarze roboczym) a resztę powierzchni wykorzystuje się do patrzenia w dal. Dla zobrazowania załączyliśmy grafikę, która pozwoli lepiej zrozumieć metodę PresbyMax. Jest to bardzo nowoczesna procedura. Mózg potrafi wyrównać powstałą asymetrię i osiągnąć balans. W rezultacie pacjent zyskuje bardzo dobry komfort widzenia do dali oraz zadowalające efekty w widzeniu funkcjonalnym do bliży. Dzięki temu możesz pozbyć się zarówno okularów do bliży w codziennym funkcjonowaniu, jak i tych do chodzenia na co dzień.

Co ważne, ta nowoczesna metoda może być stosowana w starczowzroczności ze współistniejącymi wadami – od -7 do +3 dioptrii i 4 cylindrów.

Przeciwwskazaniami bezwzględnymi do wykonania zabiegu są zmiany w rogówce (takie jak stożek rogówki, choroby dystroficzne wrodzone patologie rogówki czy blizny rogówki), zbyt duża wada wzroku, skomplikowana postać astygmatyzmu oraz predyspozycje genetyczne do tworzenia bliznowców.

Przeciwwskazaniami względnymi są nieustabilizowana wada wzroku, ogólny zły stan zdrowia pacjenta, choroby autoimmunologiczne, alergia i atopia, zażywanie leków sterydowych, zespół suchego oka oraz ciąża i karmienie piersią.

Na czym polega metoda PresbyMax?

Zabieg przebiega w niemalże identyczny sposób jak metoda FemtoLasik. Różnią się one jedynie pod kątem planowania procedury przez chirurga oraz sposobem kwalifikacji, który jest bardziej wymagający – wymaga większej ilości badań.

Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku?

Przygotowanie do zabiegu korekcji starczowzroczności wygląda tak samo, jak w przypadku innych metod laserowej korekcji wzroku. Szczegółowe informacje znajdziesz na naszym blogu

PresbyMAX – pełne bezpieczeństwo i szybki powrót do codzienności

PresbyMAX to najmniej inwazyjna, trwała metoda laserowej korekcji wzroku . Ogromną zaletą zabiegu jest mała liczba ewentualnych powikłań, co potwierdzają liczne badania kliniczne. Dzięki temu pacjent może zyskać bezcenny komfort widzenia na co dzień niemal bez ryzyka. Dowodem na to jest wysoki procent satysfakcji pacjentów. Ponadto procedura jest w pełni odwracalna.

Zabieg metodą PresbyMax®jest wykonywany na obu oczach tego samego dnia i trwa jedynie kilka minut. Pacjent może szybko wrócić do zwykłych aktywności, ponieważ jego efekty są widoczne bezpośrednio po zabiegu.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zgłoś się na konsultacje do doświadczonego specjalisty. Wyjaśni Ci on szczegóły zabiegu i pomoże zrobić pierwszy krok w stronę pełnego komfortu widzenia.

Powrót