Ile trwa zabieg LKW?

12.01.2024

Laserowa korekcja wzroku umożliwia korekcję najpopularniejszych wad refrakcji. W jej trakcie wiązka lasera modeluje rogówkę, dzięki czemu pacjent może odzyskać ostrość widzenia. Sprawdź, ile trwa zabieg laserowej korekcji wzroku i ile czasu trzeba zarezerwować na pobyt w placówce okulistycznej.

Ile trwa zabieg laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to procedura, która nie wymaga hospitalizacji. Pacjenci przebywają w placówce okulistycznej około 3–4 godzin i jeszcze tego samego dnia wracają do swojego domu. Samo działanie lasera trwa bardzo krótko – jedno oko jest poddawane działaniu jego wiązki zaledwie od kilku do kilkudziesięciu sekund, w zależności od wady i stosowanej metody zabiegowej.

Dowiedz się więcej na temat metod laserowej korekcji wzroku z artykułu: Porównanie poszczególnych metod LKW- metody głębokie vs powierzchniowe.

Dlaczego pacjent spędza w placówce okulistycznej 3–4 godziny?

Pomimo że laserowa korekcja wzroku cechuje się niską inwazyjnością, a samo modelowanie rogówki jednego oka wiązką lasera excimerowego trwa maksymalnie kilkadziesiąt sekund, to na pobyt w klinice okulistycznej trzeba zarezerwować kilka godzin. Dlaczego?

Najpierw odbywa się wizyta przedzabiegowa, następnie pacjent zostaje przygotowany do procedury laserowej korekcji wzroku oraz wykonywany jest zabieg. Po upływie kilkudziesięciu minut lekarz przeprowadza badanie kontrolne i przekazuje zalecenia pozabiegowe.

Wizyta przedzabiegowa

Po stawieniu się w placówce okulistycznej w umówionym terminie pacjent w pierwszej kolejności zostaje skierowany na wizytę przedzabiegową. W trakcie jej trwania chirurg refrakcyjny przeprowadza badania oka i szczegółowo informuje pacjenta o kolejnych etapach procedury zabiegowej. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania – nie wahaj się ich zadać. Lekarz odpowie na wszelkie Twoje wątpliwości. Na koniec otrzymasz komplet niezbędnych dokumentów do podpisania.

Przygotowanie pacjenta do zabiegu

Po zakończeniu badań przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku i przebraniu w jałowy fartuch, czepek oraz buty pielęgniarka zakropi Twoje oczy kroplami znieczulającymi. Następnie zostaniesz zaproszony do sali zabiegowej.

Bezpośrednio przed zabiegiem lekarz lub instrumentariuszka zdezynfekuje okolice oczu specjalnym płynem, a następnie chirurg unieruchomi oko rozwórką. Ta część procedury trwa kilka minut. Następnie operator przystąpi do wykonywania zabiegu. W jego trakcie na bieżąco będziesz informowany o przebiegu procedury.

Zabieg laserowej korekcji wzroku – ile trwa?

Ile trwa zabieg laserowej korekcji wzroku? Czas, jaki spędzisz na sali zabiegowej, to około pół godziny do czterdziestu minut. W przypadku metod głębokich laserowej korekcji wzroku procedura trwa nieco dłużej niż gdy zabieg jest przeprowadzany z wykorzystaniem jednej z metod powierzchniowych. Wynika to z konieczności użycia dwóch laserów – femtosekundowego oraz excimerowego.

Kontrolne badanie pozabiegowe

Po około półgodzinnym odpoczynku zostanie przeprowadzone kontrolne badanie pozabiegowe. W trakcie jego trwania chirurg refrakcyjny oceni efekty wykonanej procedury. Otrzymasz też listę zaleceń pozabiegowych. Pamiętaj, że ich rygorystyczne przestrzeganie zmniejszy ryzyko powikłań i przyczyni się do prawidłowego przebiegu procesu rekonwalescencji.

Bezpieczny powrót do domu – poproś o pomoc bliską osobę

Po kontrolnym badaniu pozabiegowym pacjent może opuścić placówkę okulistyczną. Ze względu na dolegliwości takie jak m.in. nadwrażliwość na światło, pieczenie czy łzawienie oczu (to naturalne objawy rozpoczynającego się procesu gojenia) w dniu zabiegu nie można prowadzić samochodu. Zalecamy asystę osoby trzeciej, która zadba o Twój bezpieczny powrót do domu.

Artykuły na blogu Idealny Wzrok o podobnej tematyce:

Powrót