Jak laserowa korekcja wzroku wpływa na komfort jazdy samochodem i dlaczego jest to takie ważne?

12.08.2021

Dobry wzrok to atrybut, który przydaje się we wszystkich sferach życia. W niektórych z nich jest jednak szczególnie wymagany. Prowadzenie samochodu ze znacznymi wadami wzroku, to nie tylko zmniejszony komfort i utrudnienia, ale także szereg zagrożeń, które mogą wpływać na bezpieczeństwo kierowcy oraz jego pasażerów. Niżej dowiesz się wszystkiego na temat tego, jak zabiegi laserowej korekcji wzroku wpływają na jakość oraz wygodę prowadzenia samochodu.

Ostre widzenie jest czynnikiem szczególnie istotnym dla kierowców. Ma znaczenie dla komfortu jazdy i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi. Ponieważ kierowca nieustannie obserwuje sytuację, odczytuje znaki drogowe, śledzi zachowania innych kierowców, a wszystko to odbywa się w różnych porach dnia i warunkach pogodowych - bezwzględnie musi widzieć idealnie.

Wady wzroku, a uprawnienia do prowadzenia samochodu

Każdy przyszły kierowca jest poddawany szczegółowym badaniom – między innymi wzroku, które określają jego zdolność do prowadzenia pojazdów. Podczas badania sprawdzana jest nie tylko ostrość wzoku i ewentualny poziom koniecznej korekcji, ale również pole widzenia i rozpoznawanie barw. Kierowcom zawodowym wykonuje się ponadto badania zmierzchowe oraz wrażliwości na kontrast. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić również bardziej szczegółowe badania dodatkowe.

Co oznaczają kody na prawie jazdy?

Jeśli w trakcie kwalifikacji lekarz stwierdzi istnienie wady wzroku, w prawie jazdy znajdzie się informująca o tym adnotacja. Będzie zapisana w formie kodu, który określi narzucone na kierowcę ograniczenia – czyli stosowaną metodę korekcji wady wzroku. To mogą być soczewki, okulary korekcyjne lub obie metody wymiennie. W przypadku posiadanych ograniczeń, dokument zostaje zwykle wydany na określony czas. Przed upływem tego okresu należy się zgłosić na ponowne badania, podczas których lekarz kwalifikujący ustali, czy kierowca w dalszym ciągu może prowadzić samochód. Jeszcze trudniejsza jest sytuacja zawodowych kierowców, dla których niektóre wady wzroku stanowią niestety dyskwalifikację do wykonywania zawodu.

Kod ograniczeń – błędy mogą słono kosztować

W przypadku, kiedy w prawie jazdy znajdzie się adnotacja o korygowaniu wady wzroku okularami, a kierowca zmienił metodę korekcji i nosi soczewki – może zostać ukarany mandatem. Przepisy bardzo precyzyjnie wyznaczają bowiem obowiązek korzystania z tej metody korekcji wady wzroku, która została określona w trakcie badania kwalifikacyjnego. Jeszcze większym problemem mogą być zdarzenia drogowe – stłuczki i wypadki – samodzielna zmiana określonej w prawie jazdy metody korekcji wzroku, może stanowić podstawę do odrzucenia wniosku o wypłatę ubezpieczenia.

Choć restrykcje i przepisy powstały w trosce o poziom bezpieczeństwa, to są niestety dla kierowców dość uciążliwe. Istnieją jednak sprawdzone metody na to, aby raz na zawsze pozbyć się ograniczeń i terminu ważności prawa jazdy.

Zabieg laserowej korekcji wzroku – sposób na ostre widzenie i bezpieczeństwo na drodze

Zabiegi laserowej korekcji wzroku to prosta i skuteczna metoda na odzyskanie ostrości widzenia. To procedury, które pozwalają pozbyć się większości wad wzroku – od dalekowzroczności, przez krótkowzroczność, aż po astygmatyzm. Eliminując trwale wadę wzroku, umożliwiają prowadzenie samochodu, uzyskanie uprawnień – również w przypadku kierowców zawodowych, no i oczywiście podnoszą jakość codziennego życia.

Metody laserowej korekcji wzroku – nie tylko dla kierowców

Zawód kierowcy wymaga dobrego wzroku, nieskorygowane wady wzroku mogą wpływać na bezpieczeństwo kierowcy oraz jego pasażerów, dlatego wśród osób zawodowo prowadzących pojazdy laserowa korekcja wzroku jest często wybieraną metodą korekcji. Sprawdzą się w tym przypadku zarówno małoinwazyjne metody powierzchniowe TransPrk oraz EBK, jak i głębokie - Femtolasik. Wszystko zależy od preferencji pacjenta- przy pierwszych na oku nie pozostaje blizna, jednak dłuższy jest okres rekonwalescencji, przy drugich praktycznie na drugi dzień odzyskuje się pełną ostrość wzroku, dzięki czemu można szybciej wrócić do pracy czy prowadzić samochód.

Prowadzenie samochodu po laserowej korekcji wzroku

Korzyści laserowej korekcji wzroku można mnożyć. Obok zwiększenia codziennego komfortu czy możliwości uprawiania bez ograniczeń licznych sportów, zalety z zabiegu laserowej korekcji wzroku dla kierowców okazują się jeszcze ważniejsze. Dobry wzrok znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa za kierownicą: skraca czas reakcji, umożliwia skuteczne unikanie wynikających z nieostrego widzenia zagrożeń, poprawia jakość widzenia po zmroku, gwarantuje wyraźne widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska, zwiększa komfort widzenia u pacjentów z astygmatyzmem, dla których światła samochodów i uliczne lampy stanowią poważne utrudnienie (rażą w oczy), w przypadku astygmatyzmu wyostrza również widziane obrazy (rozmyte kontury, zamglone widzenie), poprawia znacząco zdolność oceny odległości między samochodami, umożliwia prowadzenie pojazdu w dowolnych okularach przeciwsłonecznych, no i oczywiście pozwala otrzymać prawo jazdy bezterminowo i bez kodów ograniczeń.

Powrót