LKW - wybór kliniki

25.10.2023

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kliniki przeprowadzającej zabieg laserowej korekcji wzroku?

Pacjenci, którzy szukają sposobu na rezygnację z korekcji okularowej oraz soczewek kontaktowych, coraz częściej wybierają laserową korekcję wzroku. Wybór odpowiedniej kliniki jest kluczowy dla bezpieczeństwa przeprowadzanej procedury. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kliniki przeprowadzającej zabieg laserowej korekcji wzroku.

Doświadczenie kliniki

Z każdym rokiem przybywa klinik, które w swojej ofercie mają zabiegi laserowej korekcji wzroku, co nie ułatwia pacjentowi podjęcia optymalnej decyzji. Jedną z kwestii, które warto wziąć pod uwagę, wybierając klinikę do LKW, powinno być doświadczenie placówki w przeprowadzaniu tego typu procedur zabiegowych.

Co dobrze jest sprawdzić? Przede wszystkim to, jaka jest specjalizacja kliniki. Czy jej działalność ukierunkowana jest wyłącznie na zabiegi laserowej korekcji wzroku, czy procedury te są wykonywane jedynie sporadycznie. Warto zdecydować się na zabieg w placówce, która jest jednym z wiodących ośrodków okulistycznych w Polsce w zakresie LKW i ma wiele oddziałów specjalizujących się w przeprowadzaniu zabiegów laserowej korekcji wzroku zarówno metodami powierzchniowymi, jak i głębokimi.

Kwalifikacje lekarzy

Kolejna bardzo istotna sprawa to kwalifikacje lekarzy. Warto dowiedzieć się więcej na temat doświadczenia chirurga refrakcyjnego, który ma przeprowadzić zabieg – w jakich ośrodkach dotychczas pracował, czy aktywnie bierze udział w sympozjach i konferencjach (krajowych i zagranicznych) dotyczących tematyki laserowej korekcji wzroku.

Przy wyborze kliniki do LKW istotne są kwalifikacje całego personelu medycznego – zarówno doświadczonych lekarzy, jak i personelu pomocniczego, który otoczy pacjenta opieką po zabiegu.

Sprzęt wysokiej klasy

Oprócz doświadczenia kliniki i kwalifikacji lekarzy należy także sprawdzić to, jakim sprzętem dysponuje dana placówka. Nowoczesne urządzenia zwiększają skuteczność zabiegu i podnoszą poziom bezpieczeństwa pacjenta.

Platforma diagnostyczna zapewnia właściwe zaplanowanie zabiegu. Szeroka diagnostyka LKW pozwala dopasować optymalną metodę korekcji wad refrakcji, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych. Wysokiej klasy lasery (femtosekundowy i excimerowy) gwarantują jakość oraz precyzję procedury zabiegowej.

Procedury bezpieczeństwa

Bardzo ważne jest także wdrożenie i przestrzeganie procedur zarządzania jakością w medycynie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, gdzie będzie przeprowadzony zabieg laserowej korekcji wzroku, warto sprawdzić, czy placówka posiada certyfikat ISO 9001. Nakłada on na placówkę obowiązek dopełnienia wymogów wpływających na jakość i bezpieczeństwo świadczonych usług.

Gwarancja widzenia

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kliniki przeprowadzającej zabieg laserowej korekcji wzroku, oprócz doświadczenia kliniki, kwalifikacji lekarzy i kwestii bezpieczeństwa? Dla wielu osób istotna może okazać się deklaracja skuteczności usług oferowana przez klinikę. Gwarancja jakości widzenia uprawnia pacjenta do skorzystania z darmowego zabiegu rekorekcji lub zwrotu kosztów zabiegu LKW w przypadku, gdy zaplanowany rezultat laserowej korekcji wzroku nie zostanie uzyskany.

Pozytywne opinie

Warto również zapoznać się z opiniami innych pacjentów, którzy wcześniej poddali się zabiegowi laserowej korekcji wzroku w danej placówce. Dzięki temu można dowiedzieć się więcej na temat odczuć pacjentów dotyczących samego zabiegu, jak i opieki pozabiegowej.

Działalność naukowa placówki

Na koniec jeszcze jedna kwestia, która czasem przez pacjentów jest pomijana. Dobrze jest sprawdzić, czy klinika prowadzi działalność naukową. Czy troszczy się o potrzeby i komfort pacjenta poszukującego wiedzy na temat zabiegu laserowej korekcji wzroku i czy udostępnia na swojej stronie internetowej merytoryczne artykuły odpowiadające na najczęstsze pytania pacjentów?

Czy klinika może odmówić wykonania zabiegu LKW?

Ze względów bezpieczeństwa zabieg laserowej korekcji wzroku nie może być przeprowadzony u wszystkich pacjentów. Pierwszym etapem procedury zabiegowej jest wizyta kwalifikacyjna. W jej trakcie lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny i wykonuje szereg badań.

Jeśli stwierdzi, że istnieją przeciwwskazania lub występuje ryzyko powikłań (więcej na temat możliwych powikłań po zabiegu LKW dowiesz się z tego artykułu), to nie zakwalifikuje pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Kluczowe w tym zakresie jest bezpieczeństwo pacjenta, a nie chęć zarobku.

Co, jeśli klinika odmówi przeprowadzenia zabiegu? W takim przypadku lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej poinformuje pacjenta, dlaczego procedura zabiegowa nie może zostać przeprowadzona i zaproponuje inną, bezpieczną dla niego metodę korekcji.

Artykuły pokrewne, które mogą Cię zainteresować:

Powrót