Prowadzenie samochodu po laserowej korekcji wzroku

16.02.2022

Wady wzroku negatywnie wpływają na wiele aspektów codziennego życia. Są jednak sytuacje, w których stają się nie tylko uciążliwe, lecz mogą również stanowić realne zagrożenie – tak jest w przypadku np. prowadzenia auta. Zdecyduj się na laserową korekcję wzroku, a odzyskasz komfort widzenia. Dzięki zabiegowi poprawi się także bezpieczeństwo jazdy.

Prowadzenie samochodu po zabiegu laserowej korekcji wzroku – jak długo trwa rekonwalescencja?

Prowadzenie samochodu po zabiegu laserowej korekcji wzroku to większa wygoda dla kierowcy. Pamiętaj jednak, że czas pełnej rekonwalescencji, zależy od kilku aspektów, m.in. od wybranej metody zabiegowej, indywidualnej predyspozycji organizmu do regeneracji, czy przestrzegania zaleceń lekarza. Sprawdź, ile czasu potrwa rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku i po jakim czasie odzyskasz ostrość widzenia.

Powierzchniowe metody korekcji wzroku

Powierzchniowe metody korekcji wzroku to procedury, podczas których nie dochodzi do nacięcia rogówki (m.in. EBK, TRANS PRK), nie pozostawiają więc blizny na oku . Po tego rodzaju zabiegu pacjenci zazwyczaj odzyskują komfort widzenia pozwalający na dłuższą jazdę samochodem po 1-2 tygodniach od czasu jego przeprowadzenia. Trzeba jednak pamiętać o najważniejszej rzeczy, że długość rekonwalescencji to kwestia bardzo indywidualna, niektórzy pacjenci są w stanie prowadzić auto już dwa- trzy dni po zabiegu, ale innym ta czynność sprawia trudność dłużej. Pacjent powinien założyć, że po powierzchownej metodzie musi odczekać minimum tydzień. Podczas wizyty kontrolnej dowiesz się, jak w Twoim przypadku przebiega proces gojenia.

Bezpośrednio po zabiegu możesz odczuwać dyskomfort. Jest to reakcja całkowicie naturalna. Twoje oko może być nadwrażliwe na światło, może pojawić się łzawienie, pieczenie, bolesność. Najbardziej intensywne objawy są przez pierwsze dwa dni po zabiegu. Te niedogodności, choć czasowe, uniemożliwiają bezpieczne prowadzenie samochodu. Zanim wsiądziesz „za kółko”, poczekaj, aż Twoje oczy w pełni się zregenerują.

Otrzymasz od lekarza listę zaleceń – trzymaj się ich, a powrót do optymalnego widzenia będzie krótszy. Zobacz szczegółowy opis powierzchniowych metod korekcji wzroku

Korekcja wzroku z zastosowaniem metod głębokich

Niewątpliwą zaletą korekcji wzroku przy pomocy metod głębokich (np. Lasik, Femtolasik, lub mikrosoczewka) jest zdecydowanie krótszy czas rekonwalescencji niż w przypadku metod powierzchniowych. Co to oznacza? Jeśli nie wystąpią u Ciebie żadne powikłania, to już po kilku dniach po przeprowadzonym zabiegu laserowej korekcji wzroku, będziesz mógł prowadzić samochód.

Jakie czasowe niedogodności mogą wystąpić po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Niezależnie od tego, jaka metoda laserowej korekcji wzroku zostanie zastosowana w Twoim przypadku, mogą wystąpić dolegliwości utrudniające prowadzenie samochodu. Wśród reakcji najczęściej zgłaszanych przez pacjentów (pamiętaj jednak, że zazwyczaj jest to efekt, który ma charakter przejściowy) wyróżnić można m.in:

  • szybsze męczenie się oczu,
  • nadwrażliwość na światło,
  • efekt halo,
  • efekt suchości oka.

Objawy te ustąpią po pewnym czasie. Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zabiegu czy procesu rekonwalescencji – nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji.

Jesteś kierowcą? Sprawdź, jakie korzyści przyniesie Ci laserowa korekcja wzroku!

  • Odzyskasz ostrość widzenia, co wpłynie na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu.
  • Zwiększy się Twój komfort jazdy autem.
  • Lepszy wzrok sprawi, że podczas jazdy Twoje oczy nie będą się tak szybko męczyć.
  • Nie będziesz musiał pamiętać o zakładaniu okularów czy soczewek kontaktowych.
  • Laserowa korekcja wzroku sprawi, że już więcej nie będą doskwierać Ci oślepiające światła.
  • Będziesz w stanie precyzyjnie określić odległość nadjeżdżającego auta w nocy na drodze co zwiększy twoje bezpieczeństwo w trakcie wyprzedzania.

Chcesz wiedzieć, dlaczego laserowa korekcja wzroku jest tak istotna dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu prowadzenia pojazdu? Zajrzyj do tego wpisu: Jak laserowa korekcja wzroku wpływa na komfort jazdy samochodem i dlaczego jest to takie ważne? .

Powrót