Mama, Iwona, lat 35, Krótkowzroczność
wywiad z pacjentem
Pani Iwona (35 lat) jest szczęśliwą matką. Już osiem lat temu podczas ciąży, zaobserwowała u siebie znaczne pogorszenie widzenia i musiała zacząć stosować korekcję okularową. Po wstępnej rozmowie dowiedzieliśmy się, że Pacjentka już od najmłodszych lat borykała się z niewielką krótkowzrocznością.
stopień krótkowzroczności
Ze względu na bardziej aktywne życie i chęć powrotu do pracy Pani Iwona postanowiła pozbyć się okularów, które niezmiernie jej przeszkadzały w codziennych czynnościach i zgłosiła się do nas, aby wykonać zabieg laserowej korekcji wady wzroku.
U osób z krótkowzrocznością ostry obraz odległych obiektów zamiast bezpośrednio na siatkówce pojawia się przed nią. Obraz ogniskowany na siatkówce jest rozmyty ( nieostry). Stan ten może być spowodowany przez nadmierną siłę załamywania światła przez rogówkę, soczewkę lub przez zbyt długą gałkę oczną.
diagnoza lekarska
Po szczegółowym badaniu, podczas którego specjalista ocenił wielkość wady wzroku Pani Iwony, wykonał topografię rogówki,skontrolował jej grubość, sprawdził szerokość źrenic, a także po przeprowadzeniu badania w lampie szczelinowej, pozwalającego wykluczyć nieprawidłowości w zakresie przedniego odcinka oka lekarz postawił diagnozę:
OL
-3,5 dpt
Krótkowzroczność
OP
-4,25 DPT
Krótkowzroczność
Metody leczenia krótkowzroczności
U DZIECI KRÓTKOWZROCZNOŚĆ NALEŻY W PEŁNI KORYGOWAĆ, PONIEWAŻ NIEDOKORYGOWANIE MOŻE PROWADZIĆ DO JEJ PROGRESJI. WYSOKA KRÓTKOWZROCZNOŚĆ JEST CZYNNIKIEM PREDYSPONUJĄCYM DO WYSTĄPIENIA POWAŻNYCH CHORÓB OCZU.
Istnieją różne metody korekcji miopii. Można ją korygować za pomocą:
odpowiednio dobranych szkieł okularowych strefy optycznej ujemnej
soczewek kontaktowych
ortokorekcji
wszczepieniu soczewek fakijnych
soczewek twardych ( gazoprzepuszczalnych),
wszczepieniu pierścieni rogówkowych -Intacs,
operacyjnym opasaniu gałki ocznej - w przypadku bardzo wysokich wad wzroku,
laserowej korekcji wzroku, w której wykorzystuje się lasery eximerowe i femtosekundowe, a odpowiedni rodzaj zabiegu można wybrać z puli metod takich jak SmartPulse®EBK, SmartSurfACE® Trans PRK, Lasek/PRK.
W przypadku osób, u których wada jest ustabilizowana możliwa jest laserowa korekcja wady wzroku. Ze względu na aktywny tryb życia, Pani Iwona zdecydowała się na zabieg laserowej korekcji wzroku.
kwalifikacja do Zabiegu laserowej korekcji wzroku
W CELU USTALENIA, CZY MOŻNA PRZEPROWADZIĆ ZABIEG LASEROWEJ KOREKCJI WZROKU NIEZBĘDNE JEST BADANIE KWALIFIKACYJNE, CZYLI KONSULTACJA LEKARSKA WRAZ Z PAKIETEM WNIKLIWYCH BADAŃ. PODCZAS DIAGNOSTYKI LEKARZ:
- przeprowadza z pacjentem wywiad ogólny i okulistyczny oraz zapoznaje się z jego oczekiwaniami,
- wykonuje badanie autorefraktometrem oraz ocenia refrakcję oka i ostrości wzroku obecnie użytkowanej korekcji,
- przeprowadza badanie widzenia obuocznego – tropii, forii asocjacyjnej i dysocjacyjnej oraz widzenia stereoskopowego,
- wykonuje badanie filmu łzowego i aparatu ochronnego oka,
- wykonuje pachymetrię (grubość rogówki), keratometrię (krzywizna rogówki), biometrię (pomiar długości gałki ocznej), tonometrię (badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego),
- wykonuje ocenę przedniego i tylnego odcinka oka w lampie szczelinowej,
- sporządza mapę topograficzną przedniej i tylnej powierzchni rogówki,
- wykonuje inne niezbędne badania.
Smartpulse® EBK
Po pozytywnym zakończeniu badań kwalifikacyjnych Pacjentka odbyła rozmowę z lekarzem, który wyjaśnił jej szczegółowo na czym polegają poszczególne metody korekcji wad wzroku. Pani Iwona zdecydowała się na małoinwazyjną, powierzchniową metodę SmartPulse® EBK.
Smartpulse® EBK to nowoczesna metoda laserowej korekcji wad wzroku, która charakteryzuje się dużą precyzją i bezpieczeństwem, dzięki wykorzystaniu narzędzia EpilClear®, którym w delikatny i całkowicie kontrolowany przez lekarza sposób usuwany jest jedynie nabłonek, czyli najszybciej regenerująca się tkanka ludzkiego ciała.
W porównaniu do starszej metody powierzchniowej - LASEK -zabieg jest o wiele łagodniejszy. W celu usunięcia nablonka nie używa się w roztworu 18% alkoholu. Dzięki znieczuleniu kroplami procedura jest całkowicie bezbolesna. Dodatkowo metoda ta została udoskonalona i wzbogacona o technologię SmartPulse®, w której wyjątkowo mała wiązka lasera (najmniejsza na rynku) sprawia, że wnosi ona zabiegi laserowej korekcji wzroku na jeszcze wyższy poziom. Opracowana przez laser rogówka, dzięki małej plamce, ma o wiele dokładniejszy i bardziej precyzyjny kształt względem innych laserów. Efekty są bardziej przewidywalne, a gojenie szybsze.
Jest to zabieg bezpieczny i małoinwazyjny. Jego najważniejszą zaletą względem głębokich metod takich jak (FemtoLasik i EPI Lasik) jest fakt, że zabieg nie wymaga wytworzenia (poprzez nacięcie) tak zwanego “płatka” rogówki - nie pozostawia blizny na oku, co sprawia, że znakomicie się sprawdza w przypadku pacjentów, którzy w pracy narażeni są na mechaniczne urazy oka, które w metodach głębokich stanowią pewnego rodzaju ograniczenie.
Zabieg laserowej korekcji wzroku
W dniu zabiegu lekarz prowadzący wyjaśnił pacjentce cały przebieg procedury. Pani Iwona otrzymała również komplet dokumentów do podpisu i została poproszona o przejście do pokoju, w którym przebrała się w strój zabiegowy. Pacjentce zaaplikowano krople znieczulające, dzięki czemu procedura była całkowicie bezbolesna i komfortowa. Pani Iwona przez cały czas była informowana o poszczególnych etapach procedury przez lekarza prowadzącego. Zabieg wykonano za pomocą nowoczesnego lasera firmy SCHWIND Eye-Tech-Solutions z wykorzystaniem indywidualnie dobranej przez lekarza metody Smartpulse® EBK.
W niedługim czasie po zabiegu lekarz przeprowadził Pani Iwonie badanie kontrolne i poinformował ją o zaleceniach pozabiegowych. Pacjentka otrzymała również zestaw specjalnych kropli do aplikacji przez miesiąc.
Opinia pacjentki
Odkąd poddałam się laserowej korekcji wzroku, moje życie zmieniło się na plus. Pożegnałam się z niewygodnymi okularami, które stanowiły problem podczas codziennych czynności. Przestałam asekuracyjnie poprawiać zsuwające się podczas zabawy z córką oprawki.To była decyzja, którą bez wątpliwości podjęłabym po raz kolejny. Każdemu, kto zastanawia się, czy warto poddać się zabiegowi korekcji wzroku odpowiadam bez zastanowienia – Warto!
Z czystym sumieniem polecam również klinikę Idealny Wzrok. Do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie, szczegółowo informują, jak będzie przebiegał zabieg, dzięki czemu miałam pełną kontrolę nad sytuacją. Po zabiegu zapewniono mi kompleksową opiekę, co skróciło okres rekonwalescencji i umożliwiło szybki powrót do codziennych obowiązków.