Pracownik biurowy Anita, lat 30, astygmatyzm
wywiad z pacjentem
Pani Anita, lat 30 zgłosiła się do nas, ze względu na nawracające bóle głowy w okolicy czołowej, zniekształcenie widzianego obrazu oraz rozmazywanie się konturów obserwowanych przedmiotów. Pacjentka borykała się od 15 roku życia z krótkowzrocznością i astygmatyzmem. Dotychczas stosowała korekcję soczewkami kontaktowymi a okulary nosiła sporadycznie, ponieważ należała do grona osób, które nie lubią nosić okularów. Wada wzroku Pani Anity z biegiem czasu powiększała się i zaczęła przeszkadzać pacjentce w codziennym funkcjonowaniu.
Każda wizyta w klinice Idealny Wzrok przebiega w zgodzie z procedurą zarządzania jakością w medycynie ISO 9001, ponieważ bezpieczeństwo pacjenta jest dla nas najważniejsze.
astygmatyzm krótkowzroczny
Astygmatyzm (łac. astigmatismus) zwany inaczej niezbornością to wada refrakcji, która objawia się zniekształconym widzeniem, wynikającym z zaburzenia sferyczności ( kulistości ) rogówki lub soczewki, co powoduje niejednolite załamywanie przez układ optyczny oka, promieni świetlnych w różnych ogniskach.
Krótkowzroczność to wada refrakcji, w przebiegu której promienie światła skupiane są zbyt mocno i ostry obraz tworzony jest przed siatkówką. Pacjent ma problemy z obserwacją przedmiotów znajdujących się daleko od oka, ale zwykle widzi ostro przedmioty znajdujące się blisko.
diagnoza lekarska
Okulista diagnozujący wadę sprawdza dla każdego oka trzy podstawowe parametry:
- moc sferyczną soczewki – określa ona (w pewnym uproszczeniu) wielkość składową krótkowzroczności,
- wartość cylindra – wynikającą z astygmatyzmu,
- oś cylindra – informację o tym, jak ma być ustawiona soczewka.
Lekarz przeprowadził Pani Anicie szereg szczegółowych badań, by ocenić wysokość wady wzroku pacjentki. Następnie wykonał topografię rogówki, ocenił szerokość źrenic w różnym stopniu oświetlenia a także przeprowadził wnikliwe badanie w lampie szczelinowej, pozwalające wykluczyć nieprawidłowości w zakresie przedniego i tylnego odcinka oka. Wada pacjentki wyglądała następująco:
OL
-3,75/-1.25/15
Krótkowzroczność
i astygmatyzm
OP
-2,75/-1.5/20
Krótkowzroczność
i astygmatyzm
Metody leczenia astygmatyzmu krótkowzrocznego
Większość postaci astygmatyzmu można łatwo korygować. Niezborność tak, jak inne wady refrakcji, koryguje się m.in. przy pomocy:
ortokeratologii
relaksacyjnych rogówki cięć
wszczepieniu pierścieni rogówkowych typu Intacts
wszczepieniu soczewek fakijnych
szkieł okularowych, w tym wypadku szkieł cylindrycznych
torycznych soczewek kontaktowych
soczewek twardych
zabiegu laserowej korekcji wady wzroku m.in. metodami - SmartPulse®EBK, SmartSurfACE® Trans PRK, Lasek PRK
KWALIFIKACJA DO ZABIEGU LASEROWEJ KOREKCJI WZROKU
W CELU USTALENIA, CZY MOŻNA PRZEPROWADZIĆ LASEROWĄ KOREKCJĘ WZROKU NIEZBĘDNE JEST BADANIE KWALIFIKACYJNE, CZYLI SZCZEGÓŁOWA DIAGNOSTYKA STANU OKA, W RAMACH KTÓREJ NALEŻY:
- przeprowadzić wywiad ogólny i okulistyczny oraz poznać oczekiwania pacjenta,
- wykonać badania przy użyciu autorefraktometru,
- przeprowadzić ocenę refrakcji oka i ostrości wzroku, obecnie użytkowanej korekcji,
- wykonać badanie widzenia obuocznego – tropii, forii asocjacyjnej i dysocjacyjnej oraz widzenia stereoskopowego,
- wykonać badanie filmu łzowego i aparatu ochronnego oka,
- wykonać pachymetrię (grubość rogówki),
- przeprowadzić badanie w lampie szczelinowej oceniające przedni i tylny odcinek oka,
- wykonać keratometrię - badanie krzywizny rogówki,
- wykonać biometrię, czyli pomiar długości gałki ocznej,
- wykonać tonometrię, czyli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- wykonać topografię rogówki - badanie mapy przedniej i tylnej powierzchni rogówki oraz przeprowadzić inne wskazane przez lekarza badania.
Po zakończeniu powyższej diagnostyki Pacjentka została zakwalifikowana do zabiegu i po krótkiej rozmowie ze specjalistą, podczas której lekarz wyjaśnił jej na czym polegają poszczególne metody korekcji wad wzroku wybrała wraz z nim metodę najlepszą w jej przypadku czyli SmartPulse® EBK.
Smartpulse® EBK
Smartpulse® EBK to powierzchowna metoda, która jest niezbitym dowodem na pozytywne trendy rozwoju metod laserowej korekcji wad wzroku. Jest ona ulepszoną metodą procedury LASEK, w której nabłonek był usuwany za pomocą roztworu 18% alkoholu. Nowoczesna laserowa korekcja wad wzroku- jaką jest EBK- wykorzystuje do tego celu delikatne narzędzie EpilClear®. Proces ten jest bezbolesny i o wiele łagodniejszy a regeneracja po zabiegu jest o wiele szybsza i mniej dokuczliwa w porównaniu do starszych procedur. Największą zaletą zabiegu, względem metod głębokich (FemtoLasik i EPI Lasik) jest fakt, że procedura jest bardzo prosta, nie wymaga nacięcia i co za tym idzie nie pozostawia blizny na oku.
ZABIEG LASEROWEJ KOREKCJI WZROKU
Laserowa korekcja wad wzroku to bezpieczny i skuteczny sposób na to, aby podnieść komfort życia i pozbyć się okularów, na czym najbardziej zależało Pani Anicie.W dniu zabiegu laserowej korekcji wzroku lekarz prowadzący zapoznał pacjentkę z przebiegiem procedury i wyjaśnił wszelkie wątpliwości. Następnie wykonał zabieg ustaloną wcześniej podczas szczegółowej kwalifikacji, powierzchniową metodą SmartPulse® EBK, polegającą na małoinwazyjnym usunięciu nabłonka rogówki z wykorzystaniem urządzenia zwanego Epi Clear i wymodelowaniu rogówki laserem excimerowym Schwind Amaris. Procedura, wraz z przygotowaniem do zabiegu trwała 20 minut( czas pracy lasera wynosił jedynie 15 sekund) i była całkowicie bezbolesna, dzięki aplikacji znieczulających kropli. Pacjentka przez cały czas trwania zabiegu pozostawała w kontakcie lekarzem, który informował ją na bieżąco o jego przebiegu.
Po zakończeniu zabiegu Pani Anita mogła od razu wrócić do domu. Zapewniliśmy pacjentce kompleksową opiekę pozabiegową - otrzymała od nas bezpośredni numer telefonu do lekarza, który wykonywał zabieg a z prostymi pytaniami mogła kontaktować się z naszą recepcją. W pierwszym tygodniu po laserowej korekcji wady wzroku pacjentka odbyła pierwszą wizytę kontrolną, w ciągu trzech miesięcy kolejne.
Początkowo towarzyszyło jej odczucie suchości w oku i wymagana była aplikacja kropli nawilżających, aczkolwiek ten efekt szybko ustąpił. Po dwóch tygodniach od zabiegu pacjentka nie korzystała już z okularów korekcyjnych i mogła cieszyć się nowym komfortem życia.
OPINIA PACJENTKI
Zabieg laserowej korekcji wzroku zdecydowanie zmienił moje życie. Nie muszę już nosić powodujących ciągłe podrażnienia oczu soczewek kontaktowych ani wiecznie parujących, zsuwających się okularów. Spoglądam na świat pełen nasyconych barw, wyraźnych kształtów i nie mogę uwierzyć ile do tej pory traciłam. Pozbyłam się także utrudniającego mi życie bólu głowy i oczu.
Wszystko, zarówno pierwszą wizytę, wizytę kwalifikacyjną jak i sam zabieg wspominam bardzo pozytywnie. Pan doktor od początku wzbudził moje zaufanie. Tłumaczył mi wszystko cierpliwie krok po kroku, co spowodowało, że nawet przed zabiegiem się nie stresowałam, czułam jedynie podekscytowanie na myśl o tym, że już niedługo pozbędę się moich problemów ze wzrokiem. I tak się stało.