Pracownik Straży Pożarnej, Adam, lat 34, Nadwzroczność
wywiad z pacjentem
Pan Adam (34 lata) zgłosił się do nas, ponieważ pracuje w Straży Pożarnej i ma problemy ze wzrokiem. Strażak musi spełniać szereg wymagań m.in. mieć dobrą kondycją fizyczną i dobrą ostrość wzroku. Niestety w przypadku Pana Adama ostrość widzenia zaczęła się pogarszać, co zaczęło utrudniać mu pracę. Aby otrzymać pozwolenie lekarza medycyny pracy i nadal pracować w zawodzie Pacjent zdecydował się na laserową korekcję wzroku.
stopień nadwzroczności
Nadwzroczność, inaczej dalekowzroczność lub hyperopia, to często spotykana wada refrakcyjna oka . Związana jest z nieprawidłowym załamywaniem światła przez układ refrakcyjny oka. Osoby nadwzroczne niewyraźnie widzą przedmioty, które znajdują się blisko, natomiast - w przypadku niskiej nadwzroczności - przedmioty znajdujące się w sporej odległości widziane są doskonale.
diagnoza lekarska
Po szczegółowym badaniu wzroku, podczas którego specjalista ocenił wysokość wady wzroku naszego Pacjenta, wykonał topografię rogówki, ocenił szerokość źrenic w różnym stopniu oświetlenia , a także po przeprowadzeniu szczegółowego badania w lampie szczelinowej, pozwalającego wykluczyć nieprawidłowości w zakresie przedniego i tylnego odcinka oka lekarz rozpoznał :
OL
+1,5 DSph
Dalekowzroczność
OP
+1,75 DSph
Dalekowzroczność
METODY LECZENIA NADWZROCZNOŚCI- HYPEROPTII
Nadwzroczność powoduje, że obraz powstający na siatkówce jest rozproszony. W korekcji nieostrego widzenia spowodowanego dalekowzrocznością można stosować:
soczewki fakijne
soczewki twarde - gazoprzepuszczalne
sferyczne soczewki kontaktowe
okulary korekcyjne w mocach dodatnich
laserową korekcję wzroku, m.in.metodami: SmartPulse®EBK, SmartSurfACE® Trans PRK, Lasek PRK.
Pan Adam, ze względu na wykonywaną pracę chciał na stałę uwolnić się od okularów i soczewek kontaktowych. Wybrał więc zabieg laserowej korekcji wady wzroku.
Kwalifikacja do Zabiegu laserowej korekcji wzroku
w celu KWALIFIKacji DO ZABIEGU laserowej korekcji wady wzroku należy wykonać SZCZEGÓŁową diagnostykę :
- wywiad ogólny i okulistyczny oraz poznanie oczekiwań pacjenta,
- ocenę refrakcji oka i ostrości wzroku, obecnie użytkowanej korekcji,
- badanie filmu łzowego i aparatu ochronnego oka,
- pachymetrię - diagnostykę grubości rogówki oraz keratometrię- badanie krzywizny rogówki,
- badanie widzenia obuocznego – tropii, forii asocjacyjnej i dysocjacyjnej oraz widzenia stereoskopowego,
- ocenę przedniego i tylnego odcinka oka w lampie szczelinowej,
- topografię rogówki (badanie mapy przedniej i tylnej powierzchni rogówki),
- biometrię (pomiar długości gałki ocznej),
- badanie przy użyciu autorefraktometru,
- tonometrię (badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego),
- inne badania wg wskazań lekarza prowadzącego.
SmartPulse® EBK.
Pacjentowi zaproponowano korekcję wzroku metodą SmartPulse® EBK.
Smart Pulse® EBK to metoda bardzo popularna wśród pacjentów decydujących się na zabieglaserowej korekcji wzroku. Należy ona do najbezpieczniejszej grupy zabiegów laserowej korekcji wzroku, jaką stanowią metody powierzchowne. Jest to kolejna dopracowana/ulepszona w autorski sposób przez firmę Schwind Eye Tech Solution wersja metody EBK. Dodano do niej technologię SmartPulse®, która sprawia, że powierzchnia rogówki po zabiegu jest bardziej gładka bezpośrednio po procedurze, co przekłada się na szybsze efekty poprawy wzroku bezpośrednio po zabiegu.
Najważniejszą zaletą względem metod głębokich, takich jak FemtoLasik i EPI Lasik jest to, że w Smart Pulse® EBK nie używamy żadnych mechanicznych narzędzi i nie wykonujemy nacięcia rogówki w celu wytworzenia tak zwanego “płatka”. Na oku nie pozostaje żadna blizna, mniejsza inwazyjność przekłada się na mniejsze ryzyko zabiegu. Dowodem na to jest fakt, że osoby które miały wykonany zabieg tą metodą mogą pracować m.in. w służbach mundurowych, uprawiać sporty kontaktowe, a w przypadku kobiet zabieg nie jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego.
Zabieg laserowej korekcji wzroku
Pan Adam postanowił skorzystać z procedury jednego dnia, co oznacza, że badanie kwalifikacyjne miał przeprowadzone rano, w dniu planowanego zabiegu. Pacjent przygotował się do korekcji, wedle uzyskanych wcześniej wytycznych:
- 30 dni przed zabiegiem nie stosował soczewek kontaktowych twardych,
- 14 dni przed zabiegiem przestał stosować soczewki okresowe - miesięczne, dwutygodniowe czy jednodniowe,
- 48 godzin przed zabiegiem nie używał kosmetyków do twarzy, ponieważ te mogą wywołać reakcje alergiczne.
Procedura laserowej korekcji wzroku wykonywana była małoinwazyjną metodą powierzchniową SmartPulse®EBK. Dzięki znieczuleniu kroplowemu zabieg Pana Adama był całkowicie bezbolesny. Korekcję przeprowadzono z wykorzystaniem najnowszego lasera firmy SCHWIND eye-tech-solutions. Pacjent przez cały czas trwania zabiegu był na bieżąco informowany przez lekarza o przebiegu procedury, która trwała wraz z przygotowaniem jedynie 20 minut - czas pracy lasera w przypadku oka lewego wynosił 20 sekund, oka prawego 23 sekundy.
Po zakończonym zabiegu lekarz prowadzący przeprowadził pacjentowi badanie kontrolne oraz przedstawił szczegółowe zalecenia pozabiegowe, do których Pan Adam musiał się ściśle stosować . Pacjent otrzymał również zestaw kropli do stosowania w domu wraz z informacją, w jakim terminie należy się zgłosić na kolejne, pozabiegowe wizyty kontrolne. Po krótkim okresie rekonwalescencji, Pan Adam uzyskał oczekiwany efekt ostrości widzenia i mógł wrócić do pracy.
OPINIA PACJENTA
Laserowa korekcja wzroku pozwoliła spełnić moje marzenia o dalszej pracy w Straży Pożarnej. Dzięki klinice Idealny Wzrok mogłem wrócić do służby i cieszyć się z poprawy ostrości widzenia podczas akcji ratunkowych. Bez wahania zdecydowałbym się na ten wybór po raz kolejny. Laserowa korekcja wady wzroku jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto pracuje lub myśli o pracy w służbach mundurowych, a boryka się z wadą wzroku.
Wystarczy wybrać sprawdzoną klinikę i nie trzeba rezygnować ze swoich marzeń i planów, tym bardziej, że istnieją obecnie metody, dzięki którym można skorygować wzrok w sposób małoinwazyjny - bez blizny na oku, co w przypadku mojego zawodu jest niezwykle istotne i pozwoliło mi dalej kontynuować pracę w Straży Pożarnej.