Sportowiec, Dawid, lat 24, astygmatyzm
Wywiad z pacjentem
Pan Dawid już jako nastolatek miał zdiagnozowany astygmatyzm i od tamtej pory był pod stałą opieką swojego okulisty. Pacjent zgłosił się do nas ze względu na swój bardzo aktywny tryb życia. Zależało mu na osiąganiu lepszych wyników sportowych, a wada wzroku z jaką się borykał znacznie mu to utrudniała.
Podczas uprawiania sportu nosił co prawda szkła kontaktowe, jednak pomimo, iż był stałym ich użytkownikiem odczuwał dyskomfort i przeszkadzały mu w grze w ukochaną piłkę nożną.
stopień i oś astygmatyzmu
Astygmatyzm (łac. astigmatismus) nazywany również niezbornością to wada refrakcji, która objawia się zniekształconym widzeniem, wynikającym z zaburzenia sferyczności (kulistości) rogówki, co powoduje niejednolite załamywanie przez układ optyczny oka,promieni świetlnych w jednym ognisku, w drugim zaś ognisku skupiane są promienie wynikające z wady wzroku.
WŚRÓD OBJAWÓW ASTYGMATYZMU WYMIENIA SIĘ:
- nieostre widzenie obrazu zarówno w dali jak i bliży,
- zmęczenie spowodowane skupianiem oczu w celu uzyskania wyraźnego obrazu,
- bóle głowy,
- łzawienie,
- problem z oceną prawidłowej odległości obiektów w nocy (bardzo istotne z punktu, widzenia kierowców, którzy mają trudność w ocenie odległości nadjeżdżających z naprzeciwka pojazdów),
- znaczne pogorszenie komfortu jazdy w nocy, poprzez efekt rozmywania się świateł.
diagnoza lekarska
Okulista diagnozujący wadę sprawdza dla każdego oka trzy podstawowe parametry:
- moc sferyczną soczewki – określa ona (w pewnym uproszczeniu) wielkość składowej wady wzroku ( krótkowzroczności, nadwzroczności lub oka normowzrocznego),
- wartość cylindra – wynikającą z astygmatyzmu,
- oś cylindra –informację o tym, w jakiej płaszczyźnie występuje astygmatyzm.
Ocenia nie tylko wielkość wady, kształt rogówki, jej grubość, szerokość źrenic w różnych warunkach oświetlenia , lecz także przeprowadza badanie w lampie szczelinowej, które pozwala wykluczyć nieprawidłowości w zakresie przedniego i tylnego odcinka oka.
Po szczegółowym badaniu Pacjenta stwierdzono astygmatyzm rogówkowy krótkowzroczny. W przypadku Pana Dawida wysokość wady wyglądała następująco:
OL
-1.75/ -1.0 / 170
Astygmatyzm rogówkowy krótkowzroczny
OP
-1.5 /-1.75 / 10
Astygmatyzm rogówkowy krótkowzroczny
Metody Korygowania astygmatyzmu
Większość postaci astygmatyzmu MOŻNA KORYGOWAĆ.
Niezborność tak, jak inne wady refrakcji, koryguje się m.In przy pomocy:
szkieł okularowych, w tym wypadku szkieł cylindrycznych
soczewek kontaktowych twardych
soczewek kontaktowych torycznych
wszczepieniu soczewek fakijnych lub pierścieni rogówkowych typu Intacts
ortokeratologii
wykonaniem cięć relaksacyjnych rogówki
zabiegu laserowej korekcji wady wzroku m.in. metodami SmartSurfACE® Trans PRK, SmartPulse®EBK, Lasek/PRK.
Ze względu na oczekiwania pacjenta specjalista brał pod uwagę tylko metodę polegającą na laserowej korekcji wzroku. Dokonano więc wstępnej kwalifikacji.
kwalifikacja do Zabiegu laserowej korekcji wzroku
PO ZAKWALIFIKOWANIU DO ZABIEGU, CZYLI PO PRZEPROWADZENIU SZCZEGÓŁOWYCH BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH STANU OKA TAKICH JAK:
- przeprowadze wnikliwego wywiadu ogólnego i okulistycznego oraz zapoznanie się oczekiwaniami pacjenta
- badanie przy użyciu autorefraktometru
- wykonanie pachymetrii (grubość rogówki)
- ocena refrakcji oka i ostrości wzroku, obecnie użytkowanej korekcji
- badanie widzenia obuocznego – tropii, forii asocjacyjnej i dysocjacyjnej oraz widzenia stereoskopowego
- badanie filmu łzowego i aparatu ochronnego oka
- ocena przedniego i tylnego odcinka oka w lampie szczelinowej
- wykonanie badania krzywizny rogówki - keratometrii
- pomiar długości gałki ocznej - biomertia
- badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego - tonometria
- topografia rogówki (badanie mapy przedniej i tylnej powierzchni rogówki)
- inne badania wg wskazań lekarza
SmartSurfACE®Trans PRK
Pacjentowi zaproponowano korekcję wzroku metodą SmartSurfACE®Trans PRK ze względu na możliwość bardzo szybkiego powrotu do codziennych aktywności. Jego główną zaletą jest także małoinwazyjność.
W przypadku niezwykle delikatnej i precyzyjnej metody SmartSurfACE® Trans PRK nie ma konieczności nacinania rogówki narzędziami chirurgicznymi, jak w innych technikach zabiegowych. Jest to metoda bezdotykowa i powierzchniowa łącząca TansPRK ze SmartPulse®.
Metoda TransPRK była pierwszą na świecie bezdotykową procedurą laserowej korekcji wad wzroku, w której nabłonek nie był usuwany za pomocą 18% alkoholu lub innych narzędzi. W przypadku tej małoinwazyjnej metody laser wykonuje praktycznie całą pracę. Lekarz tylko planuje zabieg i kontroluje jego przebieg. Usunięcie nabłonka i korekcja wady nie wymagają narzędzi i bezpośredniego kontaktu z okiem pacjenta, co znacząco wpływa na poprawę komfortu podczas zabiegu. Oferowana w klinikach Idealny Wzrok laserowa korekcja wzroku metodą SmartSurfACE® TransPRK jest kolejną generacją tej metody. Zaimplementowano do niej technologię SmartPulse, która kontroluje temperaturę na powierzchni oka w inteligentny sposób, kierując wiązkę światła lasera tam, gdzie temperatura jest niższa. Skutkuje to ograniczeniem szczytowej temperatury na powierzchni oka, co wpływa pozytywnie na procesy gojenia i złagodzenie jego objawów (nadwrażliwość na światło).
Zabieg laserowej korekcji wzroku
Pan Dawid został poproszony o przygotowanie do zabiegu wedle wytycznych:
- 30 dni przed zabiegiem należy przestać stosować soczewki kontaktowe twarde,
- 14 dni przed zabiegiem należy przestać stosować soczewki okresowe - miesięczne, dwutygodniowe czy jednodniowe,
- 48 godzin przed zabiegiem nie można używać kosmetyków do twarzy, ponieważ mogą wywołać reakcje alergiczne
- 24 godziny przed zabiegiem nie można spożywać alkoholu, napojów energetycznych, napojów zawierających kofeinę i innych środków o charakterze odurzającym.
W dniu zabiegu pacjent odbył rozmowę z lekarzem, podczas której specjalista wytłumaczył mu krok po kroku przebieg procedury. Zabieg rozpoczął się od aplikacji kropli znieczulających, dzięki czemu procedura była całkowicie bezbolesna. Korekcję przeprowadzono metodą SmartSurfACE®Trans PRK z wykorzystaniem najnowszego urządzenia firmy Schwind Amaris.
Pacjent przez cały czas trwania zabiegu pozostawał w kontakcie z lekarzem, który informował go na bieżąco o jego przebiegu. Zabieg SmartSurfACE® TransPRK należy do grupy najmniej inwazyjnych zabiegów laserowej korekcji wad wzroku na świecie- był on bardzo szybki i komfortowy dla pacjenta, nie wymagał użycia żadnych narzędzi. Procedura zabiegu na jedno oko - po wcześniejszym przygotowaniu - trwała zaledwie 40 sekund.
Pacjentowi zapewniono kompleksową opiekę pozabiegową. Po krótkim okresie rekonwalescencji - w przypadku tej metody okres pełnego powrotu do zdrowia jest krótszy, a jakość widzenia poprawia się szybciej w porównaniu do starszych metod korekcji wzroku -Pan Dawid uzyskał oczekiwany efekt ostrości widzenia i wrócił do swojego aktywnego życia.
Opinia pacjenta
Wszystkim, którzy jeszcze wahają się i zastanawiają nad zabiegiem laserowej korekcji wzroku powiem jedno, nie czekajcie, nie zwlekajcie ani chwili!
Ten zabieg odmienił moje życie. Prowadzę bardzo aktywny, energiczny sposób bycia, w którym wielką przeszkodą była moja wada wzroku. Przeszkadzała mi ona nie tylko w osiąganiu lepszych wyników sportowych, ale także bardzo utrudniała codzienne funkcjonowanie.
Do skorzystania z zabiegu przekonał mnie także fakt, że w przypadku korekcji wybraną dla mnie metodą SmartSurfACE® Trans PRK na oku nie pozostaje blizna ( jest to metoda powierzchniowa) i można bez obawy nadal aktywnie uprawiać sport. Po zabiegu odczuwałem niewielką suchość oka, która minęła w przeciągu kilku tygodni. Poprawa ostrości widzenia również nastąpiła bardzo szybko, za co niezmiernie dziękuję.