Czy Hashimoto może uniemożliwić zabieg laserowej korekcji wzroku?

20.02.2024

Choroba Hashimoto, czyli gdy układ immunologiczny atakuje tarczycę

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, to schorzenie, które o wiele częściej dotyka kobiet niż mężczyzn – kobiety chorują dziesięciokrotnie częściej. Opisana ponad sto lat temu przez dra Hakaru Hashimoto choroba rozwija się u osób, u których w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego organizm zaczyna niszczyć tarczycę. W przebiegu Hashimoto zaburzona jest produkcja hormonów, co skutkuje niedoczynnością organu.

Jakie są czynniki ryzyka w chorobie Hashimoto?

  • genetyczne
  • środowiskowe (m.in. nadmiar jodu w diecie hamujący syntezę hormonów, niedobór selenu w diecie, przebyte infekcje, stres, palenie papierosów)

W celu zdiagnozowania choroby Hashimoto przeprowadza się zarówno badania obrazowe (USG tarczycy), jak i laboratoryjne badania krwi, które stwierdzają podwyższony poziom TSH, obniżenie fT₄ i fT₃.

Objawy choroby Hashimoto to:

  • przyrost masy ciała
  • zaparcia
  • potliwość
  • drażliwość
  • przesuszona skóra
  • problemy z koncentracją i utrudnione zapamiętywanie
  • stany depresyjne
  • wypadanie włosów

U ok. 5% pacjentów z Hashimoto może wystąpić oftalmopatia tarczycowa.

Laserowa korekcja wzroku a Hashimoto

Niedoczynność tarczycy związana z chorobą Hashimoto może doprowadzić do szeregu groźnych dla zdrowia powikłań. Często także dyskwalifikuje pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wzroku – przeciwwskazania względne (więcej o przeciwwskazaniach przeczytasz tutaj) do LKW obejmują m.in. niektóre choroby autoimmunologiczne.

Czy pacjenci z chorobą Hashimoto mogą zostać zakwalifikowani do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Chociaż laserowa korekcja wzroku to popularna i bezpieczna metoda korekcji wad refrakcji, to nie u każdego pacjenta może zostać przeprowadzona. Lista przeciwwskazań (zarówno tych bezwzględnych, które całkowicie wykluczają z możliwości wykonania zabiegu LKW, jak i względnych) obejmuje m.in. choroby autoimmunologiczne, więc zasadne jest pytanie, czy zabiegowi LKW mogą być poddane osoby cierpiące np. na chorobę Hashimoto.

Nie zawsze przeciwwskazaniem jest sama choroba – podczas kwalifikacji należy wziąć pod uwagę stopień zaawansowania schorzenia, stabilność hormonalną czy to, jakie leki są stosowane u konkretnego pacjenta. Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu pacjenta do LKW zawsze należy do lekarza prowadzącego.

Jakie aspekty brane są pod uwagę przy kwalifikacji pacjentów z Hashimoto do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Choroby autoimmunologiczne, w tym Hashimoto, uważane są za czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia powikłań (m.in. bliznowacenie) podczas zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych na rogówce. Dlatego tak istotna dla bezpieczeństwa pacjenta jest procedura kwalifikacyjna, która pozwala na dokładną ocenę stanu zdrowia.

Stabilność hormonalna a kwalifikacja pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Jednym z aspektów, które mogą zaważyć na zakwalifikowaniu do zabiegu laserowej korekcji wzroku, jest równowaga hormonalna w organizmie pacjenta. Przekłada się ona na stabilność widzenia, a także stopień zaawansowania choroby.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań (artykuł o dolegliwościach pozabiegowych i ewentualnych powikłaniach znajdziesz tutaj), konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań, wskazanych przez chirurga refrakcyjnego. Niezbędne może okazać się także zaświadczenie od endokrynologa potwierdzające brak przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku.

Zabieg laserowej korekcji wzroku może być przeprowadzony u osób z nieaktywną lub ustabilizowaną chorobą autoimmunologiczną. Do takich wniosków doszli m.in. Smith i Maloney, autorzy retrospektywnej analizy obejmującej przypadki zabiegów LKW przeprowadzonych na pacjentach z chorobami autoimmunologicznymi, którzy zostali poddani zabiegowi LASIK – u żadnego pacjenta nie stwierdzono powikłań pozabiegowych.

Laserowa korekcja wzroku a hashimoto – przyjmowane leki

Zanim lekarz podejmie ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wzroku, musi zapoznać się także z listą przyjmowanych leków, aby ustalić, czy nie będą one negatywnie wpływały na proces rekonwalescencji.

Bezpieczeństwo LKW – to warto wiedzieć

Laserowa korekcja wzroku to bezpieczna metoda korekcji wad refrakcji, m.in. dzięki restrykcyjnym zasadom kwalifikacji pacjentów do zabiegu. Wśród przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku wymienia się choroby autoimmunologiczne. Warto jednak mieć na uwadze, że Hashimoto czy inne schorzenia o podłożu autoimmunologicznym nie zawsze stanowią przeciwwskazanie bezwzględne.

Badania diagnostyczne, szczegółowy wywiad medyczny, a także konsultacje z endokrynologiem pozwalają na dokładną ocenę aktualnego stanu zdrowia pacjenta i ewentualną kwalifikację do zabiegu LKW.

Inne artykuły na blogu Idealny Wzrok, które mogą Cię zainteresować:

Powrót