Spis treści
- Czy zabieg laserowej korekcji wzroku boli?
- Laserowa korekcja wzroku – znieczulenie miejscowe, ogólne czy bez znieczulenia? Jak przeprowadzany jest zabieg?
- Czy podczas zabiegu odczuwa się działanie lasera?
- Czy występuje bolesność po zabiegu?
- Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku – czy jest bolesna?
- Bezbolesny zabieg LKW – fakt czy mit?
Laserowa korekcja wzroku to alternatywa dla korekcji okularowej w przypadku wad refrakcji takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność. Osoby, które zastanawiają się nad przeprowadzeniem laserowej korekcji wzroku, mają obawy – przede wszystkim związane z bolesnością zabiegu. Chcesz dowiedzieć się, czy laserowa korekcja wzroku boli? Czytaj dalej!
Czy zabieg laserowej korekcji wzroku boli?
Pacjenci często pytają, czy zabieg laserowej korekcji wzroku boli. Temat ten poruszaliśmy już w artykule Fakty i mity dotyczące laserowej korekcji wzroku, w którym rozprawiliśmy się z najczęstszymi mitami dotyczącymi tej procedury. Ponieważ jednak to pytanie wciąż powraca, postaramy się w tym wpisie wyczerpująco na nie odpowiedzieć i rozwiać wszelkie wątpliwości krążące wokół tego tematu.
Laserowa korekcja wzroku – znieczulenie miejscowe, ogólne czy bez znieczulenia? Jak przeprowadzany jest zabieg?
Podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku pacjent nie odczuwa bólu. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Do oka aplikowane są kilkukrotnie krople znieczulające – dzięki temu zabieg jest całkowicie bezbolesny.
Czy podczas zabiegu odczuwa się działanie lasera?
Laserowa korekcja wzroku jest bezbolesna, jednak w trakcie procedury u niektórych pacjentów może pojawić się dyskomfort. Najczęściej występuje on w momencie zakładania rozwórki lub podczas etapu odseparowywania płatka za pomocą lasera femtosekundowego (metody głębokie). Pacjenci odczuwają wówczas nacisk na gałkę oczną oraz łuk brwiowy.
Czy występuje bolesność po zabiegu?
Sam zabieg laserowej korekcji wzroku trwa przeważnie maksymalnie kilkanaście minut. Dawka kropli znieczulających jest dobrana w taki sposób, aby podczas całej procedury pacjent nie odczuwał bólu. Znieczulenie przestaje działać około pół godziny po zakończeniu zabiegu.
Gdy krople znieczulające przestaną działać, może się pojawić:
- silne łzawienie,
- pieczenie,
- szczypanie,
- nadwrażliwość na światło (światłowstręt),
- uczucie ciała obcego w oku.
Niektórzy pacjenci odczuwają ból, który można uśmierzyć (o ile lekarz nie zalecił inaczej) środkami przeciwbólowymi. Wymienione dolegliwości to normalna reakcja organizmu – nie powinny budzić niepokoju. To, czy się pojawią i jakie będzie ich nasilenie, zależy przede wszystkim od indywidualnych cech pacjenta – jego progu bólu czy wrażliwości gałki ocznej.
Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku – czy jest bolesna?
Odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy laserowa korekcja wzroku boli. Pora przejść do kolejnej kwestii, jaką jest ból po zabiegu LKW. Czy występuje? A jeśli się pojawia, to czy powinien budzić niepokój?
Podobnie jak bezpośrednio po zabiegu, tak i w ciągu pierwszych kilku dni rekonwalescencji mogą się pojawić dolegliwości takie jak uczucie ciała obcego w oku, nadwrażliwość na światło, wahania ostrości widzenia. Jeśli procedura była przeprowadzona metodą powierzchniową, to pacjenci mogą odczuwać ból przez około trzy dni po zabiegu.
Bolesność w ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu jest normalną reakcją organizmu, choć nie pojawia się u wszystkich w takim samym nasileniu. Występuje głównie po zabiegu metodami powierzchniowymi cechującymi się dłuższym procesem rekonwalescencji. W przypadku metod głębokich rekonwalescencja przebiega praktycznie bezboleśnie. Więcej o czasie rekonwalescencji przy poszczególnych metodach możesz przeczytać tutaj.
Bezbolesny zabieg LKW – fakt czy mit?
Jak wynika z opinii większości pacjentów, którzy poddali się laserowej korekcji wzroku, sam zabieg jest bezbolesny – niezależnie od tego, czy był przeprowadzony jedną z technik powierzchniowych, czy głębokich.
Laserowa korekcja wzroku nie boli, jednak w jej trakcie pacjent może odczuwać dyskomfort, zwłaszcza podczas zakładania rozwórki. Dyskomfort może, ale nie musi się pojawić – jest to kwestia indywidualna, uzależniona od stopnia wrażliwości konkretnego pacjenta.
Proponowane artykuły pokrewne, które mogą Cię zainteresować: