Z jakimi wadami wzroku borykają się nasi pacjenci?

22.12.2023

Wzrok to jeden ze zmysłów, przy pomocy którego można odbierać sygnały płynące z bezpośredniego otoczenia. Prawidłowo funkcjonujące ludzkie oko jest jak precyzyjny aparat – przesyła do mózgu zarejestrowane impulsy świetlne. Zdolność ta może jednak zostać zaburzona przez wady refrakcji. W tym artykule wyjaśniamy, z jakimi wadami wzroku borykają się pacjenci zgłaszający się do klinik laserowej korekcji wzroku.

Co to jest wada wzroku?

Zaburzenia widzenia mogą powstawać z różnych przyczyn. W niektórych przypadkach jest to podłoże genetyczne, w innych – np. tryb życia, wiek czy skutek chorób. Wynikają z wad refrakcji, czyli takich wad wzroku, które nie pozwalają promieniom świetlnym skupiać się w pojedynczym ognisku na plamce żółtej. Efektem jest ich załamywanie się w niewłaściwy sposób.

Jakie są wady wzroku?

Zastanawiasz się, z jakimi wadami wzroku borykają się pacjenci zgłaszający się do klinik laserowej korekcji wzroku? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność (miopia) – objawia się nieostrym widzeniem obiektów w dali. Przyczyną tej wady wzroku może być zbyt długa oś oka lub zbyt skupiający układ optyczny ( rogówka, soczewka) nazbyt wypukła rogówka, przez co promienie nie padają równolegle, lecz są ogniskowane przed siatkówką.

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność (nadwzroczność) objawia się niewyraźnym widzeniem przedmiotów z bliska. Wada ta może wystąpić u osób, które których układ optyczny nie jest na tyle silny by skupić wiązkę światła na siatkówce lub zbyt krótką gałkę oczną. U dalekowidzów występują objawy astenopijne jak m.in bóle i zawroty głowy, bóle oczu, łzawienie, pieczenie.

Astygmatyzm

Astygmatyzm (niezborność) występuje u osób z rogówką, której promień krzywizny nie jest stały a kształtem przypomina raczej piłkę do footballu amerykańskiego niż do koszykówki, co skutkuje tym, że promienie są ogniskowane w różnych punktach. Dolegliwości związane z astygmatyzmem to problemy z ostrością wzroku zarówno w dal jak i do bliży. Charakterystycznie pacjenci skarżą się na złe widzenie nocą podczas prowadzenia samochodu oraz bóle głowy, łzawienie, pieczenie oczu, utrudnione czytanie, problemy z koncentracją.

Starczowzroczność

Prezbiopia (presbiopia), nazywana także starczowzrocznością, to wada wzroku pojawiająca się wraz z wiekiem. Z biegiem lat naturalna soczewka oka starzeje się, w wyniku czego traci swoją pierwotną elastyczność. Wada ta dotyka najczęściej pacjentów około 40 roku życia – objawia się niewyraźnym widzeniem przedmiotów w bliskich odległościach.

Zaćma

Zaćma (katarakta) – związana jest ze zmętnieniem soczewki w oku. Z upływem lat soczewka nie tylko traci elastyczność, lecz także zabarwia się na żółto lub brunatno, w efekcie czego pacjenci uskarżają się, że obserwowany przez nich obraz znajduje się jakby za brudną szybą. Nieleczona zaćma może doprowadzić do ślepoty – usunięcie zaćmy przeprowadza się operacyjnie.

W jaki sposób można skorygować wady wzroku?

Wiesz już, z jakimi wadami borykają się pacjenci klinik laserowej korekcji wzroku. Pora wyjaśnić, jakie są możliwe sposoby korekcji wad refrakcji.

W przypadku wad refrakcji takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność z pomocą przychodzi korekcja wzroku. Dostępne są różne metody korekcji – niektóre z nich są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, inne nie. Zastanawiasz się nad tym, czy laserowa korekcja wzroku jest refundowana przez NFZ? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Korekcja okularowa i soczewki kontaktowe

Najpopularniejsza metoda korekcji to korekcja okularowa. Noszenie okularów bywa problematyczne i w niektórych sytuacjach przekłada się na obniżenie komfortu codziennego funkcjonowania. Okulary mogą spaść w trakcie treningu, szkła parują po wejściu do ciepłego pomieszczenia w zimie lub w trakcie gotowania.

Jedną z alternatyw dla korekcji okularowej są soczewki kontaktowe. Niektórzy pacjenci nie decydują się jednak na to rozwiązanie z uwagi na dyskomfort związany z zakładaniem i ściąganiem soczewek.

Laserowa korekcja wzroku

Inna możliwość to zabieg laserowej korekcji wzroku. Jest to trwała metoda korekcji wzroku, dzięki której można skorygować wady refrakcji. LKW może zostać przeprowadzona metodą powierzchniową lub głęboką. Więcej na temat różnic pomiędzy tymi metodami przeczytasz w artykule: Porównanie poszczególnych metod LKW – metody głębokie vs powierzchniowe.

Soczewki fakijne

W przypadku gdy podczas wizyty kwalifikacyjnej zostaną stwierdzone przeciwwskazania do wykonania laserowej korekcji wzroku, lekarz zaproponuje inne, bezpieczne dla pacjenta metody korekcji. Jedną z nich jest wszczepienie soczewki fakijnej. To zabieg, który można przeprowadzić u osób z krótkowzrocznością. Podobnie jak laserowa korekcja wzroku, nie jest refundowany przez NFZ.

Refrakcyjna wymiana soczewki

Jeśli u pacjenta została stwierdzona zaćma i z tego względu nie może zostać przeprowadzona laserowa korekcja wzroku, wówczas alternatywą jest zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki – podczas procedury usuwa się zmętniałą soczewkę pacjenta a na jej miejsce wszczepia się nową.

Proponowane artykuły pokrewne na blogu Idealny Wzrok, które mogą Cię zainteresować:

Powrót