Zastanawiasz się nad laserową korekcją wzroku? Szukasz informacji na temat Metody leczenia, które nie pozostawiają blizny po zabiegu, poszukujesz informacji na temat zabiegów powierzchniowych takich jak EBK, PRK, LASEK, TRANS PRK ? Chcesz dowiedzieć się więcej o przebiegu procedury oraz rekonwalescencji ? Zapoznaj się z poniższym blogiem.
Czym charakteryzują się metody powierzchniowe?
Powierzchniowe metody laserowej korekcji wzroku (np. LASEK, EBK, TransPRK) cechują się minimalna inwazyjnością (nie wymagają nacinania ) - są prostą procedurą – w pierwszym etapie zabiegu specjalista chirurgii refrakcyjnej usuwa nabłonek, a następnie modeluje rogówkę, by skorygować wadę. Usunięcie nabłonka może być wykonywane:
- mechanicznie (przy metodzie EBK/PRK);
- za pomocą roztworu alkoholu (przy starszej metodzie LASEK);
- bezdotykowo z użyciem lasera (przy metodzie TransPRK).
Metody powierzchowne są mniej inwazyjne, niż metody głębokie - nie pozostawiają blizny na oku. Pacjenci, u których zabieg wykonany był metodą powierzchniową, wymagają jednak nieco dłuższego czasu na rekonwalescencję (2-3 dni) po zabiegu, oraz stabilizacja ich wady wzroku trwa dłużej niż po wykorzystaniu technik głębokich. Zaletą procedury jest fakt, że na oku praktycznie nie ma śladu po zabiegu i nawet doświadczony lekarz podczas podstawowego badania wzroku nie będzie w stanie stwierdzić, czy pacjent miał wykonany zabieg laserowej korekcji wad wzroku. Ze względu na niską inwazyjność procedur powierzchniowych pracownikom służb mundurowych oraz sportowcom rekomenduje się przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku właśnie z ich wykorzystaniem. Więcej informacji o zabiegu laserowej korekcji wzroku dla służb mundurowych znajdziesz w jednym z naszych artykułów: Laserowa korekcja wzroku a służby mundurowe – skoryguj wadę wzroku i zdobądź wymarzony zawód.
Opis poszczególnych metod powierzchniowych.
EBK – przy metodzie EBK nabłonek rogówki usuwany jest za pomocą narzędzia EpiClear. Nie trzeba nacinać nabłonka ani rozpuszczać go w alkoholu. Sam zabieg jest małoinwazyjny i bardzo krótki – wraz z przygotowaniem trwa zaledwie 20 minut, przy czym samo modelowanie to około 30 sekund na oko.
LASEK – nabłonek rogówki rozpuszczany jest w 18-procentowym roztworze alkoholu. Po jego usunięciu lekarz operator modeluje rogówkę przy użyciu lasera excimerowego. Oko po zabiegu zabezpieczane jest specjalną soczewką. Nabłonek samoistnie się regeneruje, jednak czas powrotu do pełnej sprawności jest dłuższy niż w przypadku metod głębokich. W tym przypadku korekcję wykonuje się na jednym oku, a kolejny zabieg (na drugim oku) przeprowadzany jest dopiero po wygojeniu.
SmartSurFace PRK – nabłonek usuwany jest bezdotykowo przy pomocy lasera. Metoda pozwala na precyzyjne modelowanie rogówki. Po zabiegu na oku nie pozostaje blizna, a dzięki zastosowaniu kropli znieczulających cała procedura jest dla pacjenta całkowicie bezbolesna.
Jakie wady wzroku można korygować za pomocą metod powierzchniowych?
Przy wykorzystaniu metod powierzchniowych koryguje się refrakcyjne wady wzroku tj. krótkowzroczność do -11 D (np. przy wykorzystaniu metod EBK lub LASEK), astygmatyzm do 2D, dalekowzroczność +2,5D. Decyzję o wyborze optymalnej metody korekcji podejmuje lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz po wnikliwej analizie przeprowadzonych badań diagnostycznych.