Opis metod głębokich LKW

30.06.2022

Zastanawiasz się nad laserową korekcją wzroku? Szukasz metody, która pozwoli Ci na szybki powrót do codziennych czynności? Poznaj metody głębokie laserowej korekcji wzroku..

Czym charakteryzują się metody głębokie?

Podczas zabiegów laserowej korekcji wzroku metodami głębokimi (LASIK, FemtoLASIK, EPI-LASIK) wykorzystywane są dwa rodzaje lasera. W pierwszym etapie procedury lekarz przygotowuje płatek rogówki. W zależności od wybranej metody płatek rogówki może być tworzony na trzy sposoby.

  • EPI-LASIK – płatek rogówki wytwarza się za pomocą mikrokeratomu, a korekcja wady wzroku następuje przy użyciu lasera excimerowego.
  • FemtoLASIK – do wytworzenia płatka używa się lasera femtosekundowego, a korekcja wady wzroku następuje przy użyciu lasera excimerowego.

Kolejny etap to modelowanie rogówki za pomocą lasera excimerowego. Wyjątek stanowi mikrosoczewkowa korekcja wzroku, która wykonywana jest przy użyciu wyłącznie jednego lasera femtosekundowego. Po zabiegu metodą głęboką pacjent szybciej wraca do codziennych czynności niż w przypadku procedury wykonanej z wykorzystaniem metody powierzchniowej. Zdecydowana większość pacjentów cieszy się komfortem widzenia już po paru dniach od zabiegu. Kolejną zaletą metod głębokich jest fakt, iż dają one zdecydowanie wyższą stabilność wady wzroku w przypadku większych plusów i cylindrów, niż metody powierzchniowe ze względu na model ablacji lasera. Po zabiegu istnieje jednak większe ryzyko suchego oka.

Opis poszczególnych metod głębokich.

Podczas przeprowadzania zabiegów za pomocą metod głębokich nie usuwamy nabłonka z powierzchni oka, jak to ma miejsce przy metodach powierzchniowych a jedynie uszkadzamy go w bardzo niewielkim stopniu. Fakt ten ma kluczowy wpływ na skrócenie czasu rekonwalescencji.

LASIK – w tej metodzie płatek odchyla przy użyciu mikrokeratomu. Precyzyjnie skierowana wiązka lasera koryguje krzywiznę rogówki. Po zakończonym zabiegu płatek rogówki z powrotem jest umieszczany na swoim miejscu.

FemtoLASIK – to nowocześniejsza wersja metody LASIK. Płatek wytwarzany jest przez laser femtosekundowy. Nowoczesna technologia i komputerowe sterowanie są gwarancją najwyższej precyzji. Korzystając z tej metody, chirurg podczas zabiegu jest w stanie skorygować:

  • Astygmatyzm do cyl. 6.00D.
  • Krótkowzroczność od -0.50D do -11,00D.
  • Nadwzroczność do +6.00D.
  • Starczowzroczność (presbiopia).
  • Aberracje wyższego rzędu.
  • Niejednorodności rogówki.

Jakie wady wzroku można korygować za pomocą metod głębokich?

Głębokie metody laserowej korekcji umożliwiają usunięcie refrakcyjnych wad wzroku, tj. dalekowzroczność do +6D, krótkowzroczność do -11D oraz astygmatyzm do cyl. 6.00D. Ostateczna decyzja o tym, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku za pomocą metody głębokiej należy do lekarza, który po uzyskaniu wyników niezbędnych badań i po przeprowadzeniu pogłębionego wywiadu z pacjentem zarekomenduje optymalną z medycznego punktu widzenia procedurę.

Powrót