Stosowanie soczewek kontaktowych a laserowa korekcja wzroku to temat, który interesuje pacjentów rozważających laserową korekcję wad refrakcji. Sprawdź, jak należy przygotować się do LKW i dlaczego zarówno przed wizytą kwalifikacyjną, jak i przed samym zabiegiem należy na pewien czas zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych.
Dlaczego nie wolno stosować soczewek kontaktowych przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku?
Laserowa chirurgia refrakcyjna to alternatywa dla okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Pozwala uzyskać trwałe efekty korekcji u osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem. Zabieg może zostać wykonany jedną z metod powierzchniowych (PRK, EBK, LASEK) lub głębokich (LASIK, femtoLASIK). Porównanie poszczególnych metod LKW – metody głębokie kontra powierzchniowe.
Laserowa korekcja wzroku umożliwia korekcję aberracji zarówno niższego, jak i wyższego rzędu, jednak aby procedura była bezpieczna dla pacjenta, a jej efekty trwałe, konieczna jest odpowiednio zaplanowana oraz właściwie przeprowadzona procedura kwalifikacyjna.
Jednym z warunków uzyskania miarodajnych wyników badań na etapie kwalifikacji, a następnie oczekiwanych rezultatów korekcji jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. Zalecenia obejmują m.in. rezygnację z noszenia soczewek kontaktowych.
Stosowanie soczewek kontaktowych a laserowa korekcja wzroku:
- nie korzystaj z miękkich soczewek kontaktowych minimum przez tydzień przed wizytą kwalifikacyjną
- nie korzystaj z twardych soczewek kontaktowych przez cztery tygodnie przed wizytą kwalifikacyjną
Pamiętaj, że to, czy właściwie przygotujesz się do badań i zabiegu LKW może mieć istotny wpływ na efekty zabiegu i zdrowie Twoich oczu.
Wizyta kwalifikacyjna – prawidłowe pomiarowanie wady wzroku
Celem wizyty kwalifikacyjnej jest zarówno poznanie oczekiwań pacjenta co do efektów zabiegu, jak i wykluczenie przeciwwskazań do przeprowadzenia procedury, a także ocena parametrów gałki ocznej oraz wady refrakcji. Wizyta kwalifikacyjna trwa około dwóch godzin i odbywa się kilka dni / tygodni przed zabiegiem lub w dniu zabiegu.
Diagnostyka przedzabiegowa obejmuje szereg specjalistycznych badań przeprowadzanych przez okulistę i optometrystę. Zaliczają się do nich m.in. topografia rogówki (keratometria komputerowa) pozwalająca na dokładne zbadanie kształtu rogówki czy pachymetria (podczas badania dokonywany jest pomiar grubości rogówki).
Dlaczego tak istotne jest, aby przed wizytą kwalifikacyjną przez pewien czas nie korzystać z soczewek kontaktowych? Soczewki korekcyjne, zarówno te twarde, jak i miękkie, wpływają na zmianę kształtu rogówki. Jeżeli na etapie procedury kwalifikacyjnej badana będzie rogówka o nieco zmienionym kształcie pod wpływem noszonych soczewek kontaktowych, wówczas otrzymane wyniki mogą okazać się niemiarodajne, przez co nie uda się właściwie zaplanować zabiegu, a co za tym idzie – efekty procedury mogą okazać się niezadowalające.
Zadbaj o to, aby właściwie przygotować się do wizyty kwalifikacyjnej. Na kilka tygodni (w przypadku soczewek miękkich na tydzień) przed wyznaczonym terminem badań, nie noś soczewek kontaktowych. Przez ten czas możesz korzystać z dopasowanej do Twojej wady wzroku korekcji okularowej.
Soczewki kontaktowe a ryzyko infekcji
Zabieg LKW, choć jest małoinwazyjny, to podobnie jak każda procedura chirurgiczna, niesie pewne ryzyko infekcji. Warto mieć na uwadze, że także długotrwałe noszenie soczewek kontaktowych, zwłaszcza jeśli nie zostaną zachowane podstawowe standardy higieny, również sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych i wirusowych.
W trosce o zminimalizowanie ryzyka powikłań pozabiegowych zaleca się stosowanie się do wytycznych otrzymanych od lekarza – także tych dotyczących rezygnacji na pewien czas ze stosowania soczewek kontaktowych.
Przygotowanie rogówki do zabiegu – to warto wiedzieć
Zarówno przed wizytą kwalifikacyjną, jak i przed zabiegiem, zadbaj o dobrą kondycję rogówki. Zapytaj lekarza, na jaki czas zamienić stosowane przez Ciebie soczewki kontaktowe na okulary korekcyjne – ogólne zalecenia to rezygnacja z twardych soczewek na około cztery tygodnie, a z miękkich soczewek kontaktowych – na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem laserowej korekcji wzroku.
Zalecenia pozabiegowe LKW – o tym pamiętaj
Pamiętaj też o tym, aby odpowiednio zadbać o swoje oczy również po zabiegu laserowej chirurgii refrakcyjnej. Stosując się do zaleceń pozabiegowych LKW (m.in. unikając zadymionych, zakurzonych pomieszczeń czy kontaktu z sierścią zwierząt), zminimalizujesz ryzyko infekcji i związanych z nimi powikłań pozabiegowych.
Więcej informacji o tym, jakie są zalecenia lekarskie po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku.
Inne artykuły na blogu Idealny Wzrok, które Cię zainteresują: