Spis treści
- Laserowa korekcja wzroku – jakie wady koryguje?
- Co to są wady refrakcji?
- Kto może zostać zakwalifikowany do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
- Czy są jakieś ograniczenia co do wysokości wady wzroku?
- LKW – ile dioptrii można skorygować?
- Jakiej wysokości krótkowzroczność korygujemy?
- Laserowa korekcja wzroku – krótkowzroczność, wysokość wady
- Jaka jest możliwa maksymalna korekcja dalekowzroczności?
- LKW a dalekowzroczność – wysokość wady
- Czy można skorygować astygmatyzm, a jeśli tak, to do jakiej wysokości wady?
- LKW – astygmatyzm – wysokość wad
- Czy laserowa korekcja wzroku koryguje wady łączone?
Czy każdą wadę można skorygować przy pomocy technik LKW? Która metoda laserowej korekcji wzroku może pomóc pacjentom z krótkowzrocznością, a która przy nadwzroczności? Kto podejmuje decyzje o kwalifikacji do zabiegu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Laserowa korekcja wzroku – jakie wady koryguje?
Zabiegi laserowej korekcji wzroku są od lat przeprowadzane u osób dotkniętych wadami refrakcji. Jest to skuteczna metoda korekcji dla pacjentów z krótkowzrocznością, nadwzrocznością oraz astygmatyzmem, którzy chcą zrezygnować z noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Jeśli występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu LKW alternatywą może być refrakcyjna wymiana soczewki.
Co to są wady refrakcji?
Osoby dotknięte wadami refrakcji uskarżają się na niewyraźne lub zniekształcone widzenie. Stan ten wynika z nieprawidłowego skupiania się światła na siatkówce oka. Wpływ na wystąpienie wady wzroku może mieć szereg czynników, np. genetycznych lub środowiskowych. Istotna jest odpowiednia profilaktyka, która obejmuje m.in. prawidłowo zbilansowaną dietę, ćwiczenia wzroku, zdrowy styl życia, higiena pracy z urządzeniami ekranowymi, a także regularne badania kontrolne narządu wzroku.
Kto może zostać zakwalifikowany do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Wady wzroku to schorzenia występujące powszechnie – mogą dotknąć zarówno osoby młode, jak i te w starszym wieku. Jak wynika z raportu „Stan zdrowia ludności Polski w 2019 r.” opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, co drugi mieszkaniec Polski w 2019 r. korzystał z korekcji okularowej lub z soczewek kontaktowych. Chociaż grupa pacjentów kwalifikowanych do zabiegu laserowej korekcji wzroku jest szeroka, to nie u każdego można wykonać taki zabieg.
LKW to metoda korekcji skierowana do osób po 21 roku życia z ustabilizowana wadą wzroku. U osób młodszych (poza niektórymi wyjątkami, np. kandydatami do służb mundurowych – więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj) zabieg LKW nie jest przeprowadzany ze względu na wciąż rozwijającą się gałkę oczną. Górna granica wieku pacjentów kwalifikowanych do laserowej korekcji wzroku nie jest wyznaczona, ponieważ głównymi czynnikami wykluczającymi są współistniejące choroby gałki ocznej, np. zaćma, jaskra oraz zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.
Wiek to niejedyne kryterium kwalifikacji. Istotny jest także dobry stan zdrowia. Każdego pacjenta poddaje się szczegółowym badaniom okulistycznym i może on zostać zakwalifikowany do LKW tylko wtedy, gdy badanie kwalifikacyjne nie wykaże żadnych przeciwwskazań do wykonania procedury. Ważne jest to, aby wada wzroku pacjenta była stabilna – przez co najmniej rok – dzięki czemu efekt zabiegu będzie trwały.
Więcej informacji na temat przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku znajduje się w tym wpisie.
Czy są jakieś ograniczenia co do wysokości wady wzroku?
Wybór optymalnej metody korekcji wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta. Istnieją wytyczne dotyczące zakresu korekcji wad refrakcji przy wykorzystaniu technik laserowych. Ocena spodziewanych efektów zabiegowych u konkretnego pacjenta zależy też jednak m.in. od budowy anatomicznej oka – w niektórych przypadkach możliwa jest pewna elastyczność.
Dlatego, aby móc zaproponować najskuteczniejszą metodę korekcji, przeprowadza się szczegółową kwalifikację. Nie tylko umożliwia ona wykrycie schorzeń stanowiących przeciwwskazanie do wykonania zabiegu, lecz także pozwala na ocenę parametrów gałki ocznej.
LKW – ile dioptrii można skorygować?
Według europejskich i amerykańskich wytycznych metody laserowej korekcji wzroku pozwalają skorygować:
- krótkowzroczność – do -10 dioptrii
- nadwzroczność – do +6 dioptrii
- astygmatyzm – do 5 dioptrii cylindrycznych
Laserowa korekcja wzroku jest wykonywana także u pacjentów ze starczowzrocznością.
Jakiej wysokości krótkowzroczność korygujemy?
Krótkowzroczność (miopia) to wada refrakcji polegająca na tym, że promienie światła, zamiast na siatkówce, skupiają się przed nią. W efekcie osoba dotknięta krótkowzrocznością z bliska widzi wyraźnie, jednak przedmioty znajdujące się w większej odległości stają się nieostre.
Do objawów krótkowzroczności zaliczają się
- niewyraźne widzenie przedmiotów w oddali
- mrużenie oczu
- bóle głowy
W przypadku krótkowzroczności możliwa jest korekcja wady refrakcji przy pomocy okularów, soczewek kontaktowych, a także metod laserowej korekcji wzroku.
Laserowa korekcja wzroku – krótkowzroczność, wysokość wady
Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonuje się u pacjentów z krótkowzrocznością od -0,5 do -10 D. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz ocenia m.in. wysokość wady wzroku oraz grubość rogówki i na podstawie otrzymanych wyników proponuje optymalną metodę korekcji.
Niewielkie wady są korygowane przy pomocy powierzchniowych metod laserowej korekcji wzroku, np. SmartSurfAce TransPRK – to metoda bezkontaktowa cechująca się niską inwazyjnością.
Pacjenci z większymi wadami wzroku, a także z cienką lub nieregularną rogówką są kwalifikowani do zabiegu laserowej korekcji wzroku przeprowadzanego z wykorzystaniem metod głębokich – np. FemtoLasik, Z-Lasik.
Jaka jest możliwa maksymalna korekcja dalekowzroczności?
Dalekowzroczność to wada refrakcji, w której promienie świetlne załamują się za siatkówką oka zamiast na niej. W efekcie obraz widziany z bliska jest nieostry. Pacjenci borykający się z dalekowzrocznością często widzą niewyraźnie także przedmioty znajdujące się dalej.
W przypadku dalekowzroczności stosuje się korekcję okularową (okulary z soczewkami wypukłymi, tzw. plusy), noszenie soczewek kontaktowych, a także zabieg laserowej korekcji wzroku.
LKW a dalekowzroczność – wysokość wady
Jeżeli chodzi o korekcję dalekowzroczności u pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu laserowej korekcji wzroku, to najczęściej wykonuje się ją za pomocą metod głębokich – np. FemtoLasik czy Z-Lasik. Głębokie metody LKW umożliwiają korekcję wad refrakcji w zakresie od +0,5 D do +6 D.
Czy można skorygować astygmatyzm, a jeśli tak, to do jakiej wysokości wady?
Astygmatyzm to obok krótkowzroczności i dalekowzroczności najczęściej występująca wada refrakcji. Objawia się niewyraźnym i nieostrym widzeniem, którego powodem jest nieprawidłowe rozproszenie promieni świetlnych wynikające ze zniekształcenia rogówki oka.
- zamazane kontury
- obraz widziany jakby przez mgłę
- widzenie prostych linii jako krzywizn
- gorsze widzenie przy słabym świetle
U osób z astygmatyzmem możliwe metody korekcji to zastosowanie okularów, torycznych soczewek kontaktowych, a także trwała korekcja wady refrakcji, czyli zabieg laserowej korekcji wzroku.
LKW – astygmatyzm – wysokość wad
Zabieg laserowej korekcji wzroku pozwala skorygować astygmatyzm do 5 D cylindrycznych. Wybór metody jest uzależniony od wysokości wady refrakcji. Przy wadach do 3 D można skorzystać z powierzchniowych metod laserowej korekcji wzroku. W przypadku wyższych wad zaleca się korekcję jedną z technik głębokich.
Czy laserowa korekcja wzroku koryguje wady łączone?
Zabieg laserowej korekcji wzroku może zostać przeprowadzony zarówno u pacjentów z pojedynczą wadą refrakcji, jak i w przypadku wad łączonych. Należy jednak pamiętać o tym, że ostateczną decyzję dotyczącą kwalifikacji do zabiegu oraz wyboru optymalnej metody korekcji podejmuje lekarz. Uwzględnia on uwarunkowania pacjenta i możliwe do osiągnięcia efekty zabiegowe.
Więcej na temat kryteriów kwalifikacji i przebiegu wizyty kwalifikacyjnej przeczytasz tutaj.
Inne artykuły na blogu Idealny Wzrok, które Cię zainteresują: