Spis treści
- Laserowa korekcja wzroku a powrót do pracy
- Laserowa korekcja wzroku – rekonwalescencja i bezpieczny powrót do codziennych obowiązków
- Zalecenia lekarskie po LKW
- Powrót do pracy a metody zabiegowe – jak długi jest okres rekonwalescencji?
- Rodzaj wykonywanej pracy a LKW
- Bezpieczny powrót do pracy po zabiegu LKW
- Chroń oczy przed promieniami słonecznymi
- LKW a opieka pozabiegowa – pamiętaj o wizytach kontrolnych
- Źródła:
Wiele osób przed podjęciem decyzji o zabiegu laserowej chirurgii refrakcyjnej zastanawia się nad tym, jak długo będzie trwała rekonwalescencja i jak szybko można wrócić do codziennych obowiązków. Jeśli Ciebie także nurtuje ta kwestia, przeczytaj poniższy wpis, w którym poruszamy temat: laserowa korekcja wzroku a powrót do pracy.
Laserowa korekcja wzroku a powrót do pracy
Laserowy zabieg refrakcyjny pozwala osobom z wadami wzroku odzyskać ostrość widzenia. Do tej krótkiej, bo trwającej zaledwie kilkanaście minut procedury, mogą zostać zakwalifikowani pacjenci z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem, pod warunkiem że nie zostaną u nich wykryte schorzenia, które stanowią przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Sprawdź, jak wygląda przebieg wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Jeżeli będziesz czuł się dobrze i nie wystąpią żadne powikłania (zdarzają się one bardzo rzadko), to do domu wrócisz tego samego dnia, w którym był zabieg. Pamiętaj jednak, aby przynajmniej kilka kolejnych dni przeznaczyć na odpoczynek. Jak szybko będziesz mógł wrócić do pracy?
Laserowa korekcja wzroku – rekonwalescencja i bezpieczny powrót do codziennych obowiązków
O tym, jak szybko będziesz mógł wrócić do pracy, porozmawiaj z lekarzem już podczas wizyty kwalifikacyjnej. Powiedz lekarzowi, jaki jest charakter Twojej pracy, czy pracujesz fizycznie, czy może dużo czasu spędzasz przed ekranem komputera. Dysponując takimi informacjami i kwalifikując Cię do konkretnej metody zabiegowej, specjalista będzie w stanie określić szacowaną długość rekonwalescencji.
Czas ten jest uzależniony od:
- indywidualnych uwarunkowań
- tego, czy zabieg będzie wykonany metodą powierzchniową, czy głęboką
- zawodu, jaki wykonujesz
Zalecenia lekarskie po LKW
Miej na uwadze, że w okresie pozabiegowym bardzo istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich. Zapoznaj się z wytycznymi otrzymanymi od lekarza. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób pracujących w pomieszczeniach o dużym zapyleniu lub zakurzeniu oraz pracowników fizycznych, którzy w ramach wykonywanych obowiązków podnoszą ciężkie przedmioty.
Unikanie czynników niekorzystnie wpływających na proces gojenia rogówki minimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji. Pamiętaj, że przez około miesiąc po zabiegu LKW należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Więcej informacji na temat zaleceń lekarskich po laserowej korekcji wzroku znajdziesz w tym wpisie.
Powrót do pracy a metody zabiegowe – jak długi jest okres rekonwalescencji?
Czas potrzebny na regenerację oka po LKW to od kilku do kilkunastu tygodni. Jednym z aspektów wpływających na to, jak szybko wrócisz do pracy po laserowej korekcji wzroku, jest wybrana metoda zabiegowa. W przypadku metod głębokich (np. FemtoLASIK) rekonwalescencja jest krótsza niż po zabiegu metodami powierzchniowymi (LASEK, SmarPulse EBK, SmartSurfAce TransPRK).
Rodzaj wykonywanej pracy a LKW
To, jak szybko będziesz mógł wrócić do wykonywania obowiązków zawodowych, uzależnione jest nie tylko od rodzaju zabiegu, lecz także od rodzaju Twojej pracy. Osoby pracujące fizycznie muszą przeznaczyć na rekonwalescencję więcej czasu niż pracownicy biurowi.
Laserowa korekcja wzroku a powrót do pracy:
- Praca biurowa – do pracy biurowej można wrócić już po upływie kilku dni od zabiegu. W zależności od tego, jaka metoda była wykorzystana, zaleca się odpoczynek od obowiązków zawodowych trwający od 2 do 7 dni. Pamiętaj, aby zgodnie z zaleceniami lekarskimi stosować przepisane krople do oczu. Pamiętaj też o częstszych przerwach, tak aby nie przemęczyć oczu pracą przy komputerze.
- Praca fizyczna – przez około miesiąc od zabiegu nie można narażać się na intensywny wysiłek fizyczny. Jeśli np. jesteś magazynierem i codziennie dźwigasz ciężary, będziesz potrzebować dłuższego zwolnienia L4, niż pracownik biurowy.
Jeśli zastanawiasz się, jak szybko będziesz mógł wrócić do pracy po zabiegu laserowej korekcji wzroku – skonsultuj się z lekarzem, a uzyskasz od niego szczegółowe informacje.
Bezpieczny powrót do pracy po zabiegu LKW
Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby powrót do pracy po zabiegu laserowej korekcji wzroku był bezpieczny.
Chroń oczy przed promieniami słonecznymi
Po zabiegu mogą Ci doskwierać dolegliwości takie jak ból oczu, łzawienie, pieczenie czy uczucie obecności ciała obcego. Często występuje także nadwrażliwość na światło, dlatego pamiętaj, aby nawet gdy już wrócisz do pracy, właściwie chronić oczy. Wychodząc na zewnątrz, zakładaj okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
LKW a opieka pozabiegowa – pamiętaj o wizytach kontrolnych
Dla prawidłowego przebiegu rekonwalescencji po zabiegu LKW niezbędne są także wizyty kontrolne. Dzięki nim lekarz prowadzący monitoruje postępy gojenia. Jeśli lekarz wykryje ewentualne nieprawidłowości, otrzymasz dodatkowe zalecenia dotyczące przedłużenia zwolnienia L4.
Źródła:
- Jakie są zalecenia lekarskie po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku?
- Z jakimi wadami borykają się nasi pacjenci?
- Jakie dolegliwości mogą wystąpić po laserowej korekcji wzroku?
- Fakty i mity dotyczące laserowej korekcji wzroku
- Powikłania po zabiegu laserowej korekcji wzroku, czy zabieg jest bezpieczny i dlaczego?