Spis treści
- Ryzyko powikłań po zabiegu laserowej korekcji wzroku – czy jest duże?
- Laserowa korekcja wzroku – objawy po zabiegu
- Laserowa korekcja wzroku – powikłania
- Laserowa korekcja wzroku a ryzyko powikłań
- Jak uniknąć ryzyka powikłań po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
- Laserowa korekcja wzroku a ryzyko powikłań – wybór odpowiedniej kliniki
- Bezpieczeństwo LKW – wizyta kwalifikacyjna do zabiegu laserowej korekcji wzroku
- Rygorystyczne przestrzeganie zaleceń pozabiegowych
Pierwsze zabiegi laserowej korekcji wzroku przy użyciu lasera excimerowego wykonywano już w latach 80. ubiegłego wieku. Od ponad trzydziestu lat ta dziedzina medycyny dynamicznie się rozwija. Opracowywane i udoskonalane są kolejne techniki LKW, które umożliwiają skuteczną korekcję takich wad refrakcji jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm.
W poniższym wpisie omówimy często poruszane zagadnienie: laserowa korekcja wzroku a ryzyko wystąpienia powikłań. Postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące tego tematu.
Ryzyko powikłań po zabiegu laserowej korekcji wzroku – czy jest duże?
Zabieg laserowej korekcji wzroku to bezpieczna, przewidywalna i bardzo precyzyjna procedura, która umożliwia odzyskanie ostrości widzenia osobom z wadami refrakcji. Powikłania zdarzają się zaledwie u około 1% pacjentów i jeżeli wystąpią, są z reguły odwracalne. Na przestrzeni ponad 30 lat nie odnotowano żadnego przypadku utraty wzroku na skutek zabiegu laserowej korekcji wzroku. Poważne powikłania pozabiegowe zdarzają się niezwykle rzadko.
Laserowa korekcja wzroku – objawy po zabiegu
Pierwszą kwestią, którą należy mieć na uwadze, jest rozróżnienie powikłań pozabiegowych od normalnych objawów pojawiających się po zabiegu laserowej korekcji wzroku. Dolegliwości takie jak dyskomfort związany z pieczeniem, łzawieniem czy nadwrażliwością na światło, a także niewyraźne widzenie czy uczucie piasku lub innego ciała obcego w oku to objawy procesu gojenia.
Zarówno długość rekonwalescencji, jak i nasilenie objawów pozabiegowych jest kwestią indywidualną, związaną m.in. z uwarunkowaniami pacjenta, wysokością korygowanej wady czy metodą laserowej korekcji wzroku. W przypadku metod powierzchniowych proces rekonwalescencji jest dłuższy niż u pacjentów, u których zabieg był wykonany metodami głębokimi.
Więcej informacji dostępnych jest we wpisie: Metody laserowej korekcji wzroku a okres rekonwalescencji.
Laserowa korekcja wzroku – powikłania
Poważne powikłania pozabiegowe zdarzają się bardzo rzadko. Najczęściej obejmują one zaburzenia powierzchni oka, przekorygowanie lub niedokorygowanie wady refrakcji.
Inne powikłania, które mogą wystąpić po laserowej korekcji wzroku, to m.in. efekt halo (świetlista otoczka wokół źródeł światła), efekt haze (zmętnienie i zmatowienie obrazu) czy efekt glare (zbyt jasne widzenie). W wyniku uszkodzenia rogówki może niekiedy dojść także do wystąpienia astygmatyzmu nieregularnego.
W przypadku niedokorekcji lub przekorygowania wady jest możliwe wykonanie rekorekcji po upływie pół roku od pierwszego zabiegu.
Laserowa korekcja wzroku a ryzyko powikłań
Profesor Dan Reinstein z London Vision Clinic to jeden z najlepszych specjalistów w dziedzinie chirurgii refrakcyjnej. Tą gałęzią medycyny zajmuje się już od ponad 30 lat. Na podstawie analizy statystyk zabiegowych wykazał, że ryzyko wystąpienia poważnych powikłań po zabiegach laserowej korekcji wzroku nie wykracza poza granice błędu statystycznego.
Jak uniknąć ryzyka powikłań po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wzroku, choć jest procedurą małoinwazyjną i bezpieczną, podobnie jak inne zabiegi wiąże się z możliwością powikłań. Warto się dowiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.
Na bezpieczeństwo mają wpływ m.in. wybór odpowiedniej kliniki, właściwie przeprowadzona kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku, a także rygorystyczne przestrzeganie zaleceń pozabiegowych otrzymanych od lekarza prowadzącego.
Laserowa korekcja wzroku a ryzyko powikłań – wybór odpowiedniej kliniki
Zabiegi laserowej korekcji wzroku przeprowadzają różne placówki na terenie całego kraju. Z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta istotna jest decyzja dotycząca wyboru kliniki, w której będzie wykonany zabieg.
Warto w tym aspekcie zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
- specjalizacja kliniki – czy dana klinika specjalizuje się w zabiegach laserowej korekcji wzroku, czy jest to tylko wycinek jej oferty
- doświadczenie lekarzy przeprowadzających zabiegi laserowej korekcji wzroku
- sprzęt, z którego korzystają specjaliści wykonujący laserową korekcję wzroku
- procedury bezpieczeństwa
- certyfikat ISO 9001
Więcej na temat wyboru kliniki przeczytasz tutaj.
Bezpieczeństwo LKW – wizyta kwalifikacyjna do zabiegu laserowej korekcji wzroku
Mając na uwadze bezpieczeństwo pacjenta, klinika może odmówić wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku. Przesłanką do podjęcia takiej decyzji jest stwierdzenie przeciwwskazań uniemożliwiających zastosowanie procedury.
W celu oceny stanu zdrowia pacjenta, wady wzroku, parametrów oka, a także poznania oczekiwań pacjenta w zakresie rezultatów korekcji przeprowadza się wizytę kwalifikacyjną.
Wizyta kwalifikacyjna trwa około dwóch godzin. W tym czasie lekarz okulista przeprowadza wywiad medyczny, zapoznaje się z dotychczasową historią leczenia (ważne, aby na wizytę kwalifikacyjną zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań, jeśli były one przeprowadzone) oraz wykonuje niezbędne badania diagnostyczne.
Pacjenci korzystający z soczewek kontaktowych powinni pamiętać o tym, aby na miesiąc przed wizytą kwalifikacyjną zrezygnować z noszenia soczewek twardych. Z kolei miękkie soczewki kontaktowe można nosić do dwóch tygodni przed planowaną wizytą.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wizyty kwalifikacyjnej, zapoznaj się z tym wpisem.
Rygorystyczne przestrzeganie zaleceń pozabiegowych
Podczas pozabiegowej wizyty kontrolnej, którą przeprowadza się w tym samym dniu co zabieg laserowej korekcji wady wzroku, lekarz przekazuje pacjentowi szczegółowe zalecenia na czas rekonwalescencji.
Istotne jest, aby bezwzględnie stosować się do wszystkich otrzymanych wytycznych. Dotyczą one m.in. aplikowania przepisanych kropli, unikania pomieszczeń zadymionych i zakurzonych, ograniczenia intensywnej aktywności fizycznej czy rezygnacji z wizyt na basenie.
Wszelkie odstępstwa mogą zaburzyć prawidłowy proces gojenia się gałki ocznej, a w efekcie – wydłużyć powrót do pełnej sprawności i zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań. O tym, jakie są zalecenia lekarskie po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku, przeczytasz tutaj.
Należy także odbyć wyznaczone wizyty kontrolne, w trakcie których lekarz oceni, czy gałka oczna goi się prawidłowo.
Oto inne artykuły na blogu Idealny Wzrok, które mogą Cię zainteresować: