idealnywzrok.pl Jelenia Góra - Przygotowanie do zabiegu
Pacjenci, którzy chcą się poddać zabiegowi korekcji laserowej wzroku powinni mieć ukończone 21 lat. Jest to związane z procesem dojrzewania gałki ocznej – zazwyczaj od tego wieku gałka oczna przestaje się wydłużać. Zabiegi przeprowadzamy u pacjentów, których wada jest stabilna przez okres minimum 2 lat. Istnieją również niektóre schorzenia, które stanowią przeciwwskazanie do wykonania zabiegu laserowego, wówczas lekarz omawia inne metody korekcji wady wzroku. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz ocenia indywidualną sytuację zdrowotną pacjenta, proponuje najlepiej dobraną do potrzeb i uwarunkowań metodę oraz wyjaśnia wszelkie wątpliwości.
Pierwszym etapem przygotowującym do zabiegu laserowej korekcji wzroku w naszej klinice w Jeleniej Górze jest wizyta kwalifikacyjna, w trakcie której lekarz bada istniejącą wadę wzroku, określa precyzyjnie jej wielkość i może zaproponować najlepiej dobraną metodę zabiegową. Podczas badania sprawdzane są indywidualne parametry oka i na tej podstawie powstaje plan zabiegu. Podczas wizyty kwalifikacyjnej przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, lekarz zapoznaje się z sytuacją zdrowotną pacjenta i może stwierdzić czy istnieją ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
Do wizyty należy się odpowiednio przygotować:
- Zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych twardych na 30 dni przed wizytą.
- Zaprzestać noszenia miękkich soczewek kontaktowych na 14 dni przed wizytą.
- Zabrać ze sobą na wizytę ewentualne wcześniejsze wyniki badań okulistycznych, jeśli pacjent takimi dysponuje.
Przebieg wizyty kwalifikacyjnej obejmuje:
1. Przeprowadzane jest komputerowe badanie wzroku autorefraktometrem.
2. Przeprowadzane są badania ostrości wzroku, oceniana jest refrakcja, określana jest wada wzroku, mierzona korekcja, którą pacjent obecnie stosuje.
3. Przeprowadzane są badania widzenia obuocznego (widzenie stereoskopowe, foria, tropia).
4. Badany jest aparat ochronny gałki ocznej. Oceniany jest film łzowy oraz gruczoły Meiboma.
5. Dokonywana jest keratometria, czyli pomiar krzywizn rogówki.
6. Wykonywanych jest szereg badań rogówki.
7. Wykonywana jest pachymetria, czyli badanie grubości rogówki.
8. Wykonywana jest topografia czyli tworzona jest mapa rogówki.
9. Wykonywany jest pomiar ciśnienia w oku – tonometria.
10. Jeśli lekarz prowadzący uzna, że istnieje taka potrzeba, mogą być wykonywane również inne badania.
11. Przeprowadzane jest badanie dna oka.
Wizyta kwalifikacyjna trwa średnio trzy godziny. Długość badań jest wynikiem stosowanych w trakcie kropli rozszerzających źrenice i pozwalających przeprowadzić wszystkie pomiary. Również ze względu na działanie kropli zaleca się towarzystwo osoby trzeciej – po badaniach nie można bowiem prowadzić pojazdów mechanicznych.
Zależy ci na czasie? Skorzystaj z procedury jednego dnia! Badanie kwalifikacyjne może zostać przeprowadzone w dniu planowanego zabiegu.
30 dni przed zabiegiem
zaprzestań stosowania twardych soczewek kontaktowych.
14 dni przed zabiegiem
zaprzestań stosowania soczewek okresowych – miesięcznych, dwutygodniowych czy jednodniowych.
48 godzin przed zabiegiem
nie używaj kosmetyków do twarzy. Dotyczy to bez wyjątku wszystkich kosmetyków pielęgnacyjnych (żeli, kremów i innych) oraz kosmetyków do makijażu. Mogą one wywołać reakcje alergiczne.
24 godziny przed zabiegiem
bezwzględnie zaprzestań spożywania alkoholu pod każdą postacią, napojów energetycznych, kawy (wszystkich napojów zawierających kofeinę) oraz wszelkich innych środków o charakterze odurzającym.
Laserowa korekcja wad wzroku jest zabiegiem bezpiecznym. Przeprowadzana jest w sposób maksymalnie zwiększający komfort pacjenta – bezboleśnie, przy miejscowym znieczuleniu kroplami. Po zabiegu – dla własnego bezpieczeństwa konieczne jest bezwzględne stosowanie się do wskazań lekarza prowadzącego.
Po zakończonym zabiegu laserowej korekcji wad wzroku mogą wystąpić dolegliwości bólowe, które są normalnym zjawiskiem podczas gojenia.
Wskazane jest towarzystwo osoby trzeciej, która zadba o to, aby pacjent bezpiecznie dotarł do domu.
Po zabiegu nie wolno prowadzić samochodu, ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.
W bezpośrednim okresie pozabiegowym – 7 dni - należy stosować się do wskazań:
- Należy unikać basenów oraz pływania w jeziorach czy morzu - może to zwiększać ryzyko infekcji.
- Bezwzględnie należy unikać pomieszczeń zadymionych. Obecność drażniącego dymu lub kurzu utrudnia gojenie gałki ocznej.
- Należy unikać kontaktu z sierścią zwierząt - może zwiększać ryzyko infekcji.