IDEALNYWZROK.PL WROCŁAW – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU LKW?
Zabieg laserowej korekcji wzroku może zostać wykonany u pacjentów, którzy:
- ukończyli 21 rok życia
- mają ustabilizowaną wadę wzroku (nie pogłębiła się w ostatnich dwóch latach)
- nie mają przeciwwskazań do przeprowadzenia procedury
W przypadku wystąpienia przeciwwskazań lekarz zaproponuje alternatywną metodę korekcji.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz upewni się, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku – w tym celu wykona niezbędne badania, a także przeprowadzi wywiad medyczny z pacjentem, zaproponuje metodę korekcji, a także stworzy plan zabiegu. Czas trwania wizyty kwalifikacyjnej wynosi ok. 2 godzin.
Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować się do wizyty kwalifikacyjnej:
- Nie korzystaj przez 14 dni przed wizytą z miękkich soczewek korekcyjnych i 30 dni przed wizytą z twardych soczewek korekcyjnych.
- Na spotkanie z lekarzem weź ze sobą wyniki wcześniejszych badań, jeśli były wykonywane.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz przeprowadzi szereg szczegółowych badań, m.in:
Komputerowe badanie wzroku autorefraktometrem.
Ocenę refrakcji, pomiar korekcji.
Tonometrię
Topografię
Pachymetrię
Keratometrię
Badanie widzenia obuocznego.
Badanie dna oka.
Lekarz może zdecydować także o konieczności przeprowadzenia badań dodatkowych.
W gabinetach Idealny Wzrok we Wrocławiu możesz skorzystać z procedury jednego dnia – w takim przypadku zarówno wizyta kwalifikacyjna, jak i zabieg zostaną przeprowadzone w tym samym dniu.
Przez miesiąc przed zabiegiem nie korzystaj z twardych soczewek kontaktowych.
Przez dwa tygodnie przed zabiegiem nie korzystaj z miękkich soczewek kontaktowych.
Dwa dni przed zabiegiem zrezygnuj z kosmetyków, których używasz do pielęgnacji twarzy.
Na 24 godziny przed zabiegiem nie spożywaj alkoholu, kawy, napojów energetycznych, napojów zawierających kofeinę. Zabronione jest także używanie jakichkolwiek substancji odurzających.
Dzięki aplikacji kropli znieczulających podczas samego zabiegu nie będziesz odczuwać dolegliwości bólowych. Po zabiegu może pojawić się dyskomfort związany z procesem gojenia. Jest to naturalna reakcja organizmu, która objawia się m.in. nadwrażliwością na światło, łzawieniem czy pieczeniem oczu. Przez kilka dni po zabiegu możesz także odczuwać przejściowe wahania ostrości wzroku. Jeśli dolegliwości pozabiegowe będą się nasilały, zalecamy jak najszybszy kontakt z lekarzem.
W przypadku, gdy będziesz mieć jakiekolwiek pytania lub coś Cię zaniepokoi, możesz skontaktować się z nami dzwoniąc na infolinię pozabiegową – nasz personel jest do Twojej dyspozycji przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia.
Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Rygorystyczna kwalifikacja pacjentów, dobór optymalnej metody korekcji i wykorzystanie nowoczesnego sprzętu podczas zabiegów (m.in. laser excimerowy z systemem śledzenia gałki ocznej) mają na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań.
W rzadkich przypadkach u pacjentów po zabiegu mogą jednak one wystąpić. Zaliczają się do nich m.in. efekt halo (świetlista otoczka pojawiająca się wokół źródeł światła, np. lamp ulicznych), efekt haze, który objawia się zmętnieniem obrazu czy efekt glare, za sprawą którego światła wydają się pacjentowi jaśniejsze, niż faktycznie są.
Inne możliwe powikłania to niedokorekcja wzroku (najbardziej narażeni są na nią pacjenci z dużymi wadami refrakcji) oraz przekorygowanie wady wzroku. W obydwu przypadkach możliwe jest przeprowadzenie zabiegu rekorekcji po upływie pół roku od poprzedniego zabiegu.
Aby proces rekonwalescencji przebiegał prawidłowo i by zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych, pamiętaj, aby ściśle przestrzegać zaleceń, które otrzymałeś od lekarza po zabiegu laserowej korekcji wzroku we Wrocławiu.
- Unikaj zadymionych i zakurzonych pomieszczeń – zarówno dym, kurz, jak i inne zanieczyszczenia mogą podrażniać gojącą się gałkę oczną.
- Chroń oczy przed promieniowaniem słonecznym – w tym celu zalecamy korzystanie z okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.
- Unikaj bezpośredniego kontaktu z sierścią zwierząt – jeśli dostanie się do oka, może wywołać podrażnienie lub spowodować rozwój infekcji.
- Zrezygnuj z pływania – zarówno w basenie, jak i rzece, morzu czy jeziorze – zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie mogą wywołać infekcję, przez co wydłuży się proces rekonwalescencji.
- Zrezygnuj z oglądania telewizji i pracy przy komputerze.
Kilka dni bezpośrednio po zabiegu laserowej korekcji wzroku przeznacz na odpoczynek.
Jeśli masz pytania – zapraszamy do kontaktu.