Czy po laserowej korekcji wada może wrócić?

06.12.2024

Metody powierzchniowe i głębokie laserowej korekcji wzroku cieszą się rosnącym zainteresowaniem osób z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem. Laserowa chirurgia refrakcyjna to alternatywa dla okularów czy soczewek kontaktowych. W poniższym wpisie odpowiadamy na pytanie, czy po laserowej korekcji wada może wrócić.

Laserowa korekcja wzroku – trwała korekcja wad refrakcji

Laserowa korekcja wzroku polega na modelowaniu rogówki (w tym celu chirurg refrakcyjny korzysta z lasera excimerowego) do kształtu, który zapewni optymalne ogniskowanie promieni świetlnych na siatkówce oka. U osób z krótkowzrocznością promienie świetlne załamują się przed siatkówką – konieczne jest zatem centralne spłaszczenie rogówki. Z kolei w przypadku osób z nadwzrocznością podczas zabiegu chirurg refrakcyjny uwypukla rogówkę.

U większości osób do trwałej korekcji wady refrakcji wystarczy jeden zabieg, niekiedy jednak zdarza się, że dochodzi do regresji wady. Czy po laserowej korekcji wada może wrócić? W szczególnych przypadkach - tak

Regresja wady wzroku po zabiegu LKW – jakie są czynniki ryzyka?

Regresji wady wzroku po zabiegu LKW sprzyjają m.in. niekorzystne warunki środowiskowe (np. przebywanie w okresie rekonwalescencji w zadymionych, zakurzonych czy zapylonych pomieszczeniach), zaburzenia gospodarki hormonalnej, duży przyrost masy ciała po zabiegu, a także nieprzestrzeganie otrzymanych zaleceń lekarskich. W sytuacji, gdy wada refrakcji powróci, po konsultacji z lekarzem można rozważyć zabieg rekorekcji.

Laserowa korekcja wzroku a niestabilna wada refrakcji

Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonywany jest tylko u osób dorosłych, u których zakończył się proces dojrzewania gałki ocznej. Dolna granica wieku pacjentów to 21 lat. Ponadto u pacjenta nie mogą występować żadne przeciwwskazania zdrowotne. Kolejnym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby możliwe było przeprowadzenie procedury, jest stabilna wada wzroku.

Stabilna wada wzroku to taka, która nie zmieniła się w ciągu roku. Pogłębiająca się wada refrakcji jest przeciwwskazaniem do zabiegu. W wyjątkowych sytuacjach, m.in. u kandydatów do służb mundurowych, laserowa korekcja wzroku jest wykonywana po ukończeniu przez nich 19 roku życia. Istnieje jednak ryzyko, że po zabiegu wada może powrócić.

Regresja wady wzroku po zabiegu LKW u osób z dużą wadą wzroku

Regresja wady wzroku po zabiegu laserowej korekcji może wystąpić także u osób z dużą wadą wzroku. Sytuacje te nie są częste (dotyczą kilku procent przypadków), a jeśli wada powróci, to przeważnie częściowo. Gdy wada się ustabilizuje, po około pół roku lekarz może zaproponować kolejny zabieg korekcji.

Zmiany hormonalne a regresja wady wzroku

Kolejny czynnik zwiększający ryzyko regresji wady wzroku to zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Należy mieć na uwadze, że laserowej korekcji wzroku nie przeprowadza się u kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Zachodzące w tym czasie zmiany w gospodarce hormonalnej mogą skutkować niestabilnością wady, a także zaburzać wiarygodność wyników badań okulistycznych wykonywanych w trakcie wizyty kwalifikacyjnej.

Czy starzenie się wpływa na regresję wady?

U osób po 40 roku życia stopniowo zaczyna zanikać zdolność akomodacji. Soczewka traci swoją elastyczność, wskutek czego pojawiają się zaburzenia widzenia z bliskich odległości. Problematyczne staje się np. czytanie drobnego druku w książce. Jest to skutek starzenia się organizmu człowieka. W niektórych sytuacjach starczowzroczność może prowadzić do regresji wady.

Regresja wady wzroku a przyrost masy ciała

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku warto zwrócić uwagę na codzienną dietę. Znaczący przyrost masy ciała może skutkować regresją wady. W takiej sytuacji powrót wady refrakcji związany jest ze zmianą kształtu rogówki oka, która wynika z dużego przyrostu wagi.

Regresja wady wzroku po zabiegu LKW a zalecenia lekarskie

Powrót wady wzroku może wynikać nie tylko z zaburzeń w gospodarce hormonalnej organizmu, dużej wady wzroku przed zabiegiem, znaczącego przyrostu masy ciała czy niestabilnej wady refrakcji, ale także może być następstwem nieprzestrzegania pozabiegowych zaleceń lekarskich.

Pamiętaj, że w okresie rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku należy unikać m.in. wysiłku fizycznego o dużej intensywności, przebywania w pomieszczeniach zadymionych, zapylonych i zakurzonych, a także dźwigania ciężarów. Niestosowanie się do wytycznych otrzymanych od lekarza może przyczynić się do rozwoju infekcji, wydłużenia czasu rekonwalescencji, a nawet do regresji wady wzroku. Pamiętaj też o wizytach kontrolnych – wykonywane podczas nich badania pozwalają monitorować prawidłowość procesu gojenia gałki ocznej.

Źródła:

Powrót