Domowe sposoby na opuchnięte oczy – skąd bierze się obrzęk powiek i jak go zmniejszyć?

27.12.2024

Dieta z nadmiarem soli, za mało snu, reakcja alergiczna, jęczmień lub gradówka na powiece… To tylko niektóre możliwe przyczyny opuchniętych oczu. Obrzęk powiek może być też związany z chorobą ogólną, np. tarczycy, nerek czy serca. Poznaj najczęstsze powody opuchlizny oczu i dowiedz się, jak skutecznie z nią walczyć.

Skąd bierze się obrzęk powiek i nie tylko?

Obrzęk, opuchlizna – to jeden z częstszych objawów, z jakimi zmaga się organizm. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, kiedy między komórkami zbiera się nadmiar płynu z naczyń krwionośnych.

Obrzęk świadczy o braku równowagi pomiędzy ilością płynu, który wydostaje się z naczynia i tą, która dostaje się do niego z powrotem. Zwykle wiąże się z uszkodzeniem ściany naczyń (np. z powodu stanu zapalnego), niepoprawnym ciśnieniem w naczyniach czy złym składem płynu (np. z powodu nadmiaru soli).

Obrzęk może być miejscowy (tylko w konkretnej lokalizacji, np. właśnie opuchnięte oczy) lub uogólniony (gdy dotyczy różnych części ciała i zwykle wiąże się ze zwiększeniem wagi).

Opuchnięte oczy – przyczyny

Skąd biorą się opuchnięte oczy? Tak naprawdę powodów może być wiele – dotyczących wyłącznie okolicy oka lub całego organizmu. Wśród najpowszechniejszych przyczyn opuchniętych oczu znajdują się:

  • zmęczenie, zbyt krótki sen
  • dieta bogata w sól, wysokowęglowodanowa
  • picie zbyt mało wody
  • płacz
  • reakcja alergiczna (miejscowa lub ogólna)
  • gradówka lub jęczmień na powiece
  • zapalenie, np. spojówek, brzegów powiek, zatok przynosowych, a także półpasiec
  • ugryzienie lub użądlenie owada
  • stosowanie używek
  • uszkodzenie mechaniczne, np. uderzenie
  • stosowanie niektórych leków
  • choroby ogólnoustrojowe (niewydolność serca, choroby nerek, choroby wątroby)

Obrzęk powiek może być też jednym z objawów chorób ogólnych, przede wszystkim niedoczynności lub nadczynności tarczycy, chorób nerek, cukrzycy, niewydolności wątroby czy niewydolności serca, a także zmian hormonalnych (np. podczas miesiączki czy menopauzy).

Domowe sposoby na opuchnięte oczy

Jeśli opuchnięte oczy to chwilowy defekt estetyczny – np. z powodu nieprzespanej nocy, imprezy z alkoholem czy wielogodzinnej pracy przed ekranem – prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju. Co może pomóc w redukcji tego typu obrzęku powiek? Poznaj domowe sposoby na opuchnięte oczy.

Nawadnianie organizmu

Jeśli dostarczasz organizmowi zbyt mało płynów, łatwo o obrzęki, również opuchnięte powieki. Dlaczego? Ciało dostaje wtedy wyraźny sygnał, że musi oszczędzać. A przecież składa się z ok. 70% z wody, dlatego potrzebuje jej naprawdę sporo. Standardowo przyjmuje się, że optymalna ilość to 1,5–2 l płynów dziennie. Dostosuj ją jednak indywidualnie do masy ciała, wieku, aktywności fizycznej oraz temperatury powietrza.

Kompresy i okłady

Wśród najczęstszych domowych sposobów na opuchnięte oczy znajdują się kompresy i okłady. Co można wykorzystać, aby zmniejszyć obrzęk? Niektórzy przykładają do oczu chłodne lub zimne:

  • torebki herbaty i ziół, np. kwiatu lipy, rumianku, bławatka
  • plasterki ogórka
  • kostki lodu
  • mokry ręcznik

Na rynku są dostępne również płatki pod oczy lub specjalne żelowe kompresy, które można schładzać w lodówce i stosować w razie potrzeby.

Delikatny masaż

Aby usprawnić usuwanie nadmiaru płynu z okolicy oczu, niektórzy stosują delikatny masaż. Można wykonać go m.in. palcami lub kostkami lodu. Jeśli często masz opuchnięte powieki, np. rano, może sprawdzić się kilkukrotne zanurzenie twarzy w zimnej wodzie z kostkami lodu na 15–30 sekund, co pobudzi krążenie.

Zbilansowana dieta

Dużo przetworzonej i gotowej żywności, nadmierne solenie potraw, picie alkoholu… To tylko niektóre z możliwych przyczyn opuchlizny oczu – ponieważ powodują zaburzenie gospodarki wodnej organizmu. Zadbaj więc o to, by unikać używek i stosować zbilansowaną dietę pełną warzyw i owoców.

Higiena snu

Nadmiar lub niedobór snu może powodować obrzęk powiek – widoczny szczególnie wieczorem lub rano, tuż po wstaniu. Na higienę snu składa się jednak nie tylko spanie 7–8 godzin. Warto również zadbać o regularne godziny spania, wietrzenie sypialni oraz unikanie mocnego światła i ekranów minimum godzinę przed snem.

Ograniczenie czasu przed ekranem

Po całym dniu pracy przy komputerze wiele osób skarży się na opuchnięte oczy. Długie skupianie wzroku obniża częstotliwość mrugania, co prowadzi do przesuszenia oczu. To z kolei może wiązać się m.in. z pieczeniem, swędzeniem i tarciem oraz następowym obrzękiem.

Aktywność fizyczna

Regularna umiarkowana aktywność – np. spacery, pływanie, bieganie czy jazda na rowerze – pomaga poprawić krążenie krwi i limfy. Dzięki temu sprzyja redukcji opuchlizny powiek i pomaga zachować ciało w dobrej kondycji.

Opuchnięte oczy – kiedy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli opuchnięte oczy są związane z chorobą (miejscową lub ogólną), pomoc specjalisty może być niezbędna. Porozmawiaj z lekarzem ogólnym lub okulistą przede wszystkim, gdy:

  • obrzęk powiek długo się utrzymuje i nie mija mimo stosowania domowych sposobów
  • opuchlizna jest częścią nagłego lub długotrwałego obrzęku uogólnionego, masz spuchnięte też dłonie, stopy, nogi, brzuch itp.
  • towarzyszą Ci uciążliwe i niemijające objawy okolicy oka (np. ból, pieczenie, silne zaczerwienienie, wydzielina, zaburzenia widzenia)
  • masz objawy ogólne (np. gorączka, silny ból głowy, duszności)
  • opuchlizna oczu uniemożliwia widzenie

Jeśli Twoje oczy często są opuchnięte lub zmagasz się z dodatkowymi objawami – nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Być może zastosowanie leków, np. przeciwalergicznych, będzie niezbędne. Pamiętaj, że domowe sposoby na opuchnięte oczy w wielu przypadkach mogą zredukować obrzęk, ale nie zawsze są wystarczające. Za objawem obrzękniętych powiek może ukrywać się przyczyna ogólnoustrojowa lub inna choroba, nie należy więc tego bagatelizować.

Źródła:

Powrót