NFZ a laserowa korekcja wzroku – czy można liczyć na zwrot kosztów po zabiegu LKW? Co to jest za zabieg i jaka jest jego cena? Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na LKW? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania – zapoznaj się z naszym blogiem.
Laserowa korekcja wad wzroku – co warto wiedzieć o zabiegu?
LKW – laserowa korekcja wad wzroku – to najmniej inwazyjna metoda, która stosowana jest na świecie już od ubiegłego stulecia. W zależności od rodzaju i zaawansowania wady może zostać zastosowana jedna z metod głębokich lub powierzchniowych, m.in. EBK, PRK, Lasek, FemtoLasik, Z-Lasik czy PresbyMax.
O kwalifikacji do zabiegu i wyborze metody decyduje lekarz. Przed zabiegiem pacjent przechodzi wizytę kwalifikacyjną, podczas której przeprowadzane są szczegółowe badania – koszt takiej wizyty to ok. 300 zł. Więcej na temat zabiegu laserowej korekcji wzroku dowiesz się TUTAJ.
Laserowa korekcja wzroku na NFZ?
LKW to jedna z metod pozwalających na korekcję wad wzroku. Spektrum dostępnych metod jest szerokie. Inną możliwością korekcji jest wszczepienie soczewki fakijnej oraz refrakcyjna wymiana soczewki.
Niestety, nie wszystkie zabiegi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundacja obejmuje np. wymianę soczewki, jednak tylko w zakresie wszczepienia najtańszych soczewek. Dla porównania – wszczepienie soczewki fakijnej nie jest refundowane. NFZ a laserowa korekcja wzroku – a jak refundacja wygląda w przypadku LKW?
NFZ a laserowa korekcja wzroku – brak refundacji
Niestety, na chwilę obecną zabiegi laserowej korekcji wad wzroku nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlaczego? NFZ refunduje tańsze metody korekcji wad wzroku – korekcję okularową. W tym przypadku refundacja NFZ obejmuje wyłącznie dofinansowanie zakupu szkieł (wysokość refundacji zależna jest od wielkości wady i tego, czy okulary są przeznaczone dla dziecka, czy osoby dorosłej).
Brak refundacji zabiegów laserowej korekcji wad wzroku – co to oznacza dla pacjenta? Osoba, która zdecyduje się na taki zabieg i pomyślnie przejdzie kwalifikację, całość kosztów będzie musiała pokryć z własnej kieszeni. Cena zabiegu zależy od wybranej metody – np. PRK to koszt ok. 3000 zł za zabieg na jedno oko. Na ostateczny koszt, oprócz ceny zabiegu składają się także takie elementy jak ceny wizyty kwalifikacyjnej i wizyt kontrolnych oraz wydatki związane z zakupem leków zaleconych przez lekarza. Więcej informacji na temat tego, ile kosztuje laserowa korekcja wzroku znajdziesz w naszym cenniku.
Czy w przyszłości będzie możliwa laserowa korekcja wzroku na NFZ?
Na tak postawione pytanie nie można udzielić 100% pewnej odpowiedzi. Nic nie wskazuje jednak na to, aby stanowisko NFZ w zakresie refundacji zabiegów laserowej korekcji wzroku miało ulec zmianie. Na razie nie są prowadzone żadne rozmowy na ten temat – a warto podkreślić, że metody LKW są dostępne na rynku już od wielu lat.
Brak refundacji a zabiegi LKW
Pomimo braku refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia na zabiegi laserowej korekcji wad wzroku pacjenci decydują się na skorzystanie z tej mało inwazyjnej metody usuwania wad refrakcji. Jest to alternatywna metoda dla okularów korekcyjnych. Zabieg pozwala zniwelować takie wady jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, niezborność czy starczowzroczność. Można po nim zrezygnować z noszenia okularów – nie są one już konieczne, ponieważ powraca ostrość widzenia. Dzięki temu poprawia się codzienny komfort pacjenta.
Wpisy na blogu Idealny Wzrok, które mogą Cię zainteresować:
- Różnice pomiędzy metodami – czym różnią się metody powierzchniowe od metod głębokich?,
- Dla kogo jest laserowa korekcja wad wzroku – jakie wady koryguje LKW?,
- Laserowa korekcja starczowzroczności – co warto o niej wiedzieć?,
- Prowadzenie samochodu po laserowej korekcji wzroku – jak poprawi się komfort jazdy?,
- Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?