Spis treści
- Laserowa korekcja wzroku – ograniczenia wiekowe
- Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?
- Wiek a laserowa korekcja wzroku – jaka jest dolna granica?
- Zbyt młody wiek a LKW
- Laserowa korekcja wzroku a wiek – czy jest górna granica wieku?
- Laserowa korekcja wzroku a wiek – wizyta kwalifikacyjna to podstawa
Krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm to wady wzroku, które są związane z nieprawidłowym załamywaniem się światła w oku – u krótkowidzów promienie skupiają się przed siatkówką, a u dalekowidzów – za nią. Wady refrakcji można skutecznie korygować, jednak nie każda osoba zostanie zakwalifikowana do zabiegu. Wiek a laserowa korekcja wzroku – sprawdź, jaka jest górna i dolna granica wieku pacjentów poddawanych laserowej korekcji wad refrakcji.
Laserowa korekcja wzroku – ograniczenia wiekowe
Alternatywą dla korekcji okularowej i soczewek kontaktowych, zarówno w przypadku krótkowidzów, dalekowidzów, jak i osób borykających się z astygmatyzmem jest laserowa korekcja wzroku. Ograniczenia wiekowe powodują jednak, że nie u każdego taki zabieg można wykonać.
Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu danej osoby do laserowej korekcji wad refrakcji podejmuje lekarz po szczegółowej analizie konkretnego przypadku, jednak często można spotkać się z informacją, że jest to procedura dla osób pomiędzy 21 a 60 rokiem życia. Wspomniane granice wiekowe nie są jednak sztywne – zdarza się bowiem, że zabieg wykonywany jest zarówno u nieco młodszych pacjentów, jak i u osób, które ukończyły 60. rok życia, o ile nie występują inne przeciwwskazania.
Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?
Oprócz zbyt młodego lub nazbyt zaawansowanego wieku pacjenta, wśród przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku wymienić należy także niestabilną wadę refrakcji oraz zły stan zdrowia – m.in. choroby nowotworowe, autoimmunologiczne, cukrzyca, stożek rogówki, jaskra czy zespół suchego oka. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie jeszcze są przeciwwskazania do LKW, więcej informacji znajdziesz na naszym wpisie "Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku".
Wiek a laserowa korekcja wzroku – jaka jest dolna granica?
Przyjmuje się, że dolna granica wieku pacjentów poddawanych laserowej korekcji wzroku to 21 lat. Czy oznacza to, że np. 19-latek nie ma szans na zabieg korygujący wadę refrakcji, a każdy 21-latek zostanie do tej procedury zakwalifikowany?
Kluczową kwestią nie jest wiek metrykalny, lecz to, czy u konkretnej osoby gałka oczna jest w pełni wykształcona. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę jak przebiega jej wzrost od momentu narodzin. U przeciętnego noworodka długość osiowa gałki ocznej wynosi około 16 milimetrów, co stanowi 70% długości osiowej gałki ocznej dorosłego człowieka. U niemowlaków ma wielkość ok. 19,5 mm, a po drugim roku życia powiększa się już wolniej – aż do uzyskania docelowej wielkości (24-25 mm).
Zbyt młody wiek a LKW
Dlaczego zbyt młody wiek może okazać się przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku? Wraz z wydłużaniem się gałki ocznej może dochodzić do pogłębiania się wady refrakcji – jeżeli gałka oczna wydłuży się o milimetr, to wada może zwiększyć się o -3 dioptrie. W takiej sytuacji może okazać się, że efekty zabiegu nie będą zadowalające – wraz ze wzrostem gałki ocznej, wada powróci.
Laserowa korekcja wzroku a wiek – czy jest górna granica wieku?
Chociaż górną granicę wieku pacjentów poddawanych laserowej korekcji wzroku określa się na 60 lat, nie oznacza to, że osoby starsze nie mogą skorzystać z tej procedury. Jest to kwestia indywidualna, uzależniona przede wszystkim od zdrowia i kondycji gałki ocznej pacjenta.
Jeżeli u danej osoby nie zostanie stwierdzona zaćma lub jaskra ani inne schorzenia będące przeciwwskazaniami do LKW, wówczas lekarz może zakwalifikować do zabiegu osoby, które ukończyły 60 rok życia – pod warunkiem że ich rogówka jest sprężysta i dobrze uwodniona.
A co w sytuacji, gdy ze względu na starczowzroczność i postępujące w presbiopii zmętnienie soczewki oka nie można wykonać u pacjenta laserowej korekcji wzroku? Alternatywą w takim przypadku może okazać się refrakcyjna wymiana soczewki.
Laserowa korekcja wzroku a wiek – wizyta kwalifikacyjna to podstawa
Zarówno dolna, jak i górna granica wieku osób, u których wykonuje się laserową korekcję wzroku nie są sztywne. Oznacza to, że po szczegółowym zapoznaniu się z indywidualnymi uwarunkowaniami pacjenta, lekarz może zdecydować o zakwalifikowaniu do zabiegu zarówno osoby nieco młodsze (muszą być jednak pełnoletnie), jak i starsze.
Bardzo istotna jest zatem wizyta kwalifikacyjna, podczas której wykonywane są szczegółowe badania okulistyczne, optometryczne i obrazowe, takie jak np. tomografia i topografia rogówki, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego czy ocena filmu łzowego. Interpretacja otrzymanych wyników pozwala na ocenę stanu gałki ocznej i podjęcie decyzji czy u konkretnego pacjenta można wykonać laserową korekcję wzroku, czy występują wskazania do innej metody korekcji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł na temat kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Inne artykuły na blogu Idealny Wzrok, które Cię zainteresują:
- Laserowa korekcja wzroku a niestabilna wada – czy można w takim przypadku wykonać zabieg?
- Dlaczego sportowcy wykonują sobie laserową korekcję wzroku?
- Dla kogo jest laserowa korekcja wad wzroku?
- Laserowa korekcja wzroku a służby mundurowe – skoryguj wadę wzroku i zdobądź wymarzony zawód
- Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest refundowany przez NFZ?