Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku na świecie. Według szacunkowych danych dotyka ona ok. 30% mieszkańców naszego kontynentu. Uznać ją można zatem za wyzwanie cywilizacyjne. Jej gwałtowny rozwój następuje u dzieci w wieku szkolnym, nie zawsze jest jednak rozpoznawalna w początkowym stadium.
U większości osób krótkowzrocznych wada ta niestety postępuje, co sprawia, iż na pewnym etapie miopia utrudnia w znacznym stopniu swobodne funkcjonowanie w życiu codziennym.
Czym jest krótkowzroczność?
Krótkowzroczność to wada wzroku dotycząca wydłużonej gałki ocznej, bądź zbyt dużej mocy łamiącej soczewki , co powoduje, że promienie światła ogniskowego nie koncentrują się bezpośrednio na siatkówce, ale przed nią. Widziany obraz jest rozmyty i nieostry. Krótkowzroczność jest najczęściej wadą dziedziczną. Ryzyko wystąpienia miopii jest większe w momencie, kiedy rodzic lub oboje rodziców noszą okulary oznaczone znakiem minus. Na rozwój krótkowzroczności oprócz czynników genetycznych wpływają także czynniki środowiskowe tj. m.in. czytanie przy słabym oświetleniu, długie wpatrywanie się w ekran smartfona lub innego urządzenia cyfrowego.
Miopia znacznie ogranicza życie, uniemożliwia ostre widzenie obiektów znajdujących się w oddali, może mieć także groźne konsekwencje, utrudnia bowiem prowadzenie pojazdów, poruszanie się na drodze, może wywoływać bóle głowy, bóle oczu oraz uczucie zmęczenia. Prowadzi również do chorób zwyrodnieniowych plamki. Krótkowzroczność należy więc korygować. Możemy ją leczyć stosując m.in okulary lub soczewki kontaktowe. Czy krótkowzroczność oznacza jednak konieczność pogodzenia się z faktem, że osoby z tą wadą wzroku już zawsze będą patrzeć na świat przez okulary, aby móc widzieć go wyraźnie?
Istnieją obecnie innowacyjne metody korekcji miopii, wśród nich wykazująca się doskonałą skutecznością laserowa korekcja wady wzroku lub dla osób, które nie kwalifikują się do tej metody zabiegowej- wszczep soczewek fakijnych.
Laserowa korekcja krótkowzroczności
Jest to zabieg, który można wykonać u osób powyżej 21 roku życia. Laserowa korekcja wady wzroku pozwala przywrócić prawidłową ostrość widzenia, co oznacza, że osoba z wadą wzroku może zrezygnować z noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Zabieg polega na remodelowaniu rogówki poprzez jej spłaszczenie, przy pomocy lasera excimerowego. Odbywa się on w znieczuleniu miejscowym. Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut, przy czym sam zabieg laserem trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilkadziesiąt sekund i jest praktycznie bezbolesny dla pacjenta. Po jego zakończeniu może on od razu wrócić do domu, musi jednak przestrzegać kilku zaleceń lekarza.
Laserowa korekcja wady wzroku jest obecnie coraz popularniejszą metodą korekcji wad wzroku ze względu na swoją dużą skuteczność, a także bezpieczeństwo i niskie ryzyko wystąpienia powikłań.
Soczewki fakijne przy większej krótkowzroczności
W przypadku, gdy pacjent nie kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku - w przypadku wysokiej krótkowzroczności lub np. zbyt cienkiej rogówce- istnieją inne skuteczne metody korygująca miopię - m.in. wszczep soczewek fakijnych , które mogą być stosowane do korygowania krótkowzroczności wysokiej. Soczewki te zostają wszczepione do tylnej komory oka. W tym celu konieczne jest wykonanie niewielkiego nacięcia rogówki .
Obie metody, zarówno laserowa korekcja wady wzroku, jak i implantacja soczewki fakijnej, uznawane są obecnie za najbardziej skuteczne w korekcji krótkowzroczności. Dzięki nim możliwe jest trwałe pozbycie się wady, co przekłada się na poprawę komfortu życia. Pacjent nie musi nosić okularów i soczewek, które wcześniej, w niektórych sytuacjach, były dla niego utrudnieniem, np. podczas pobytu na basenie.
Krótkowzroczność nie oznacza więc, że musisz zaakceptować swoją wadę wzroku. Są metody, dzięki którym pozbędziesz się swojego problemu, nawet jeżeli wada jest duża. Okulistyka bardzo skutecznie wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne, aby pomagać coraz większej liczbie pacjentów. Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty laserowej korekcji wzroku w Lublinie, Jeleniej Górze, Gorzowie Wielkopolskim.